Postupimské náměstí: místo konání světoznámého filmového festivalu Berlinale

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 3. 2018 • Přečteno 5783x

Historie tohoto místa sahá do 17. století, kdy do Berlína začali jezdit náboženští uprchlíci především z Francie.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Postupimské náměstí (v originále Potsdamer Platz) leží v úplném středu německé metropole. Patří mezi nejvýznamnější místa Berlína a je jedním z center kulturního života místních obyvatel ve dne i v noci. Mnoho českých turistů ho ale příliš nezná, jelikož pro ně bylo dlouhá léta nepřístupné. Vzhledem ke své poloze leželo totiž na hranici Východního a Západního Berlína.

Kdo zde byl naposledy před pádem socialismu, zřejmě by toto místo vůbec nepoznal. Po pádu Berlínské zdi totiž v 90. letech minulého století došlo k obrovskému stavebnímu boomu. Proto zde v současné době naleznete hlavně moderní architekturu a sídla různých světových koncernů. Na náměstí sídlí např. německá pobočka firmy Sony či DaimlerChrysler.

Centrálu zde mají i Deutsche Bahn, což jsou německé dráhy, nebo mezinárodní poradenská firma PricewaterhouseCoopers. Pokud byste se zde chtěli ubytovat, pak je třeba si připlatit. Na náměstí naleznete takové hotely jako Ritz-Carlton nebo Grandhotel Bellevue.

Kromě tohoto zde turisté tráví volný čas v místních kavárnách, restauracích a nákupních centrech. Místní potom na náměstí chodí do kina, do divadelních sálů i do kasina. Potsdamer Platz je každý rok dějištěm Mezinárodního filmového festivalu Berlinale.

Za vlády krále Fredericka I.

Nádraží na náměstíNádraží na náměstí

Historie tohoto místa sahá do 17. století, kdy do Berlína začali jezdit náboženští uprchlíci především z Francie. Po třicetileté válce bylo potřeba přijmout větší množství těchto uprchlíků a zajistit jim ubytování. Za vlády pruského krále Fredericka I. vznikala nová předměstí, ve kterých se rodiny imigrantů z Francie koncentrovaly.

V 18. století došlo k velkému rozvoji města, proto zde bylo postaveno mnoho barokních skvostů. Po vítězství nad Napoleonem získalo náměstí název „Lipské“ jako připomínka vítězné bitvy u Lipska. Tím došlo ke zvýšení významu místa a k částečné přestavbě náměstí v empírovém slohu.

Velmi důležitý byl pro náměstí první příjezd vlaku na trase BerlínPostupim. 29. října 1838 byla tato trať zprovozněna a slavnostně se otevřelo i Postupimské nádraží. Téměř o 100 let později se mělo Postupimské náměstí stát jakousi německou verzí anglického Piccadilly Circus nebo amerického Times Square.

Místo se tehdy stalo nejen geografickým centrem Berlína, ale začalo působit i jako centrum kulturního života, zejména mladých lidí. V době vlády Adolfa Hitlera se měl Berlín stát světovou metropolí a sám architekt Albert Speer dostal za úkol přestavět nejen toto náměstí, ale celé město. Tyto nerealistické plány nebyly naplněny, naopak na konci války došlo k velkému poškození prakticky všech budov na náměstí a v okolí.

Těsně po válce bylo toto místo přímo na hranicích okupačních zón, proto zde v prvních týdnech docházelo k různým nelegálním obchodům. Na náměstí v té době fungoval černý trh. Později začala být tato hranice přísněji střežená, město bylo rozděleno Berlínskou zdí, která rozdělovala i samotné náměstí. Po opětovném sjednocení města se Potsdamer Platz stal obrovským staveništěm, aby dostal svoji současnou podobu.

Zajímavé budovy

V současné době zde naleznete 19 nově postavených budov, v nichž většinou sídlí národní i nadnárodní organizace. Na první pohled vás zaujme výšková budova firmy Sony Center. V té se nachází i velmi populární kino IMAX, které je každoročně centrem Berlinale. V budově s nádhernou prosklenou střechou naleznete i filmovou akademii či filmové muzeum.

Náměstí je v pravém slova smyslu obchodním centrem Berlína. Kromě sídel významných firem se tady nachází i obrovské nákupní centrum Arkády. V něm naleznete nejen obchody, ale i restaurace a kavárny jako v každém moderním obchodním centru.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Festival Berlinale

Koná se zde festival BerlinareKoná se zde festival Berlinare

S náměstím je velmi úzce spojen Berlínský mezinárodní filmový festival známý jako Berlinale. Má dlouhou tradici, první ročník proběhl už roku 1951. Koná se pravidelně v únoru a patří mezi nejprestižnější a nejnavštěvovanější filmové festivaly na světě. Hlavní cenou je Zlatý medvěd, neboť medvěd je symbolem Berlína.

Kudy na náměstí?

Vzhledem k centrální poloze náměstí jsou prakticky všechna významná místa města na dosah ruky. Asi kilometr odsud se nachází Braniborská brána nebo slavná budova Říšského sněmu. Daleko to není ani do místní zoologické zahrady.

Jedná se o významný dopravní uzel, proto je velmi snadné dostat se sem hromadnou dopravou. Nejjednodušší je zřejmě využít U2 místního metra a vystoupit na stanici Potsdamer Platz. Můžete jet i linkou S-bahn číslo S1, S2 nebo S26 na stejnojmennou stanici. A pokud raději jezdíte povrchovou dopravou, která je sice pomalejší, ale je z ní vidět město, pak jeďte autobusem číslo M141, 123, 148 nebo 200. Zastávka se jmenuje stejně.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/postupimske-namesti/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024