Barnafoss: dětský vodopád na Islandu

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7964x

Dětský vodopád je oproti svému Lávovému sousedovi mnohem živější a hlučnější.

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

V jihozápadní části Islandu, asi 100 kilometrů od hlavního města Reykjavíku, v blízkosti Lávového vodopádu Hraunfossar se nachází další místní fenomén, Dětský vodopád Barnafoss. Stejně jako Lávový, tak i Dětský vodopád vytéká z rozsáhlého lávového pole Hallmundarhraun a ústí do řeky Hvítá.

Dětský vodopád je oproti svému Lávovému sousedovi mnohem živější a hlučnější, protéká totiž úzkou skalnatou roklí.

Zkazkami opředený vodopád

S Dětským vodopádem je spojeno hned několik bájných příběhů, ten nejznámější z nich dal vodopádu dokonce i jméno. Podle něj kdysi na blízké farmě žili dva chlapci, jejichž rodiče odešli do kostela na vánoční mši a děti nechali doma.

Ty se z dlouhé chvíle rozhodly vydat rodičům naproti, a jelikož cesta vedla přes vodopád, museli jej bratři překročit přes vysoký most. V jednu chvíli dostali závrať, spadli do vodopádu a samozřejmě se utopili. Jejich matka prý ze žalu uvalila na most kletbu, aby přes něj už nikdo živý nepřešel, načež byl most za pár let zničen během zemětřesení.

Borgarfjörður: Fjord, zemědělství i univerzita

Borgarfjörður je jedním z nevelkých islandských fjordů na jihozápadní straně ostrova, do něhož ústí řeka Hvítá. Pojmenován je po nedalekém městě Borgarnes, hlavním centru této oblasti. V těchto místech měla vzniknout slavná islandská Egilova sága o životě vikingského farmáře a básníka Egila Skallagrímssona. Je zde také centrum ostrovního loutkového umění.

V současné době je okolí tohoto dvoutisícového městečka největší ostrovní zemědělskou oblastí. Ve městečku Hvanneyri s 250 obyvateli se dokonce od roku 1889 nachází i Zemědělská univerzita a Technické muzeum mapující vývoj islandského zemědělství.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/barnafoss/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024