Gunnuhver: mystická měsíční krajina s gejzíry a bublajícím bahnem

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6766x

Gunnuhver je souhrnný název pro celou oblast bahenních jezírek.

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Bahenní jezírka a sirné výpary jsou poznávacím znamením jihozápadního výběžku Islandu zvaného Reykjanes. Gunnuhver je souhrnný název pro celou oblast okolo místního majáku a své jméno prý dostala po duchu zemřelé ženy, který zde strašil dlouhá léta až do doby, kdy sem kněz nastražil past a ženin duch navždy zmizel v horkém prameni. Tento příběh se podle legendy odehrál již před více než 400 lety.

Reykjanes: Výběžek zabírající 1 % celkové rozlohy ostrova

Jihozápadní poloostrůvek omývaný z jedné strany Atlantickým oceánem a z druhé zálivem Faxaflói, zabírá rozlohu pouhých 1000 km2, tedy asi 1 % celého ostrova. Přesto je však i tato malá oblast důležitá pro celý ostrov, nachází se zde totiž mezinárodní letiště Keflavík.

Celý poloostrov, zejména však jeho jižní část Gunnuhver, je silně poznamenána sopečnou činností, nachází se zde stovka kráterů. S nimi spojená spousta lávových polí dovoluje růst jen velmi drobné vegetaci, takže celá krajina působí jako měsíční. Na druhou stranu je místní krása ukrytá v mnoha horkých a sirných pramenech a termálních jezírkách, které právě tato vulkanická činnost vytváří.

Gunnuhver: Bahenní jezírka a tryskající voda

Ikonická bahenní jezírka se formují v místech, kde se páry stoupající z vařící vody kondenzují a míchají s povrchovou vodou. Tuto chemickou reakci doprovází plyny jako například oxid uhličitý a sirovodík, což z vody v jezírcích fakticky vytváří kyselinu. Ta je dokonce takového chemického složení, že mění čerstvou lávu v bahno.

Největší bahenní jezero celého Islandu se nachází v Gunnuhveru, v nejširším místě měří 20 metrů a až po okraj je naplněno horkým bublajícím bahnem.

Pro návštěvníky této oblasti jsou zde připravena dvě vyhlídková mola. Z jednoho mohou nahlédnout až k tryskajícímu prameni, poslechnout si hluk vařící vody a ucítit výpary vycházející ze spárů popraskané země. Druhé molo, které se nachází na nedalekém křemičitém kopci, skýtá nádherný pohled na celou oblast Gunnuhveru.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

Místo, kde se dělí kontinenty

Gunnuhver je srdcem islandského geoparku, v němž se z oceánu začíná zvedat Severoatlantická zemská deska. Raritou této části ostrova je, že se zde střetává Eurasijská a Severoatlantická zemská deska. Postupem mnoha let se mezi nimi vytváří průrva, což znamená, že po „Mostě mezi kontinenty“ můžete doslova přecházet mezi dvěma kontinenty, Evropou a Asií.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gunnuhver/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024