Vík í Mýrdal: islandská vesnice, kde duhu spatříte častěji než jinde

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10865x

Vesnice se zkráceným názvem Vík je nejjižnějším lidským osídlením na Islandu.

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Vesnice se zkráceným názvem Vík je nejjižnějším lidským osídlením na Islandu a rozprostírá se asi 180 kilometrů od Reykjavíku. I přes relativně malý počet obyvatel (necelých 300) se jedná o největší osídlenou oblast v okruhu 70 kilometrů.

Vesnice je známá pro svou nádhernou černou písčitou pláž Reynisfjara a bez povšimnutí by neměl zůstat ani fakt, že se díky místnímu mělkému moři jedná snad o jedinou islandskou vesnici bez vlastního přístavu.

Díky své výhodné poloze mezi vesnicí Skógar se známými vodopády Skógafoss a ledovcem Mýrdalssandur se stal Vík vyhledávaným místem pro turisty. V městečku najdou turistické informační centrum, hotely, restaurace a velký obchod s typickými islandskými suvenýry.

Jedním z nich je oblečení z vlny místních ovcí, ve vesnici dokonce sídlí i továrna zabývající se zpracováváním této vlny.

Katla: Sopka představuje čím dál větší nebezpečí

Vesnice Vík leží na samém okraji ledovce Mýrdalssandur, který pokrývá kráter sopky Katly, nejčinnější islandské sopky ze všech. Ta už od roku 1918, kdy vybuchla zatím naposledy, odpočívá, což vede k diskuzím o jejím brzkém probuzení a o potenciálním hrozícím nebezpečí.

V případě výbuchu sopky by totiž množství horké lávy rozpustilo velkou část ledovce a způsobilo tak velkou povodňovou vlnu, která by celou současnou vesničku úplně zničila. Jediná budova, která by mohla tuto hrozící katastrofu přežít, je kostel stojící na vrcholku kopce nad vesnicí. Z těchto důvodů jsou obyvatelé Víku zvyklí se při sebemenším náznaku začínající erupce utíkat schovat do bezpečí tohoto kostela.

Počasí: Nejdeštivější oblast Islandu

Stejně jako celý zbytek ostrova leží i Vík v subpolárním oceánském klimatickém pásmu, které se vyznačuje dlouhými a mírnými zimami a krátkými a chladnými léty. Čím je však Vík odlišný od zbytku ostrova, je poloha na jeho nejjižnějším výběžku.

Jelikož ten zasahuje do Golfského proudu, jedná se tak o nejvlhčí část Islandu, srážky jsou zde až třikrát častější než v Reykjavíku a mnohonásobně vyšší než je průměr celého Islandu. Nicméně počasí se zde mění velmi rychle a po dešti většinou ihned vykoukne sluníčko, proto je zde možnost spatřit duhu daleko větší než kdekoliv jinde na ostrově.

Zdejší příznivé klima je jedním z důvodů, proč zde hnízdí papuchálci, zvířecí symbol Islandu, z toho důvodu je Vík vyhledávanou destinací nejen pro ornitology odborníky, ale i laiky.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vik-i-myrdal/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024