Modrá laguna: nejkrásnější přírodní termály na světě

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 42658x

Laguna se nachází v jihozápadní části ostrova.

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

„Žádná návštěva Islandu není kompletní bez zastávky v Modré laguně.“ Takto zní heslo geotermálních lázní s tímto poetickým názvem. Za to, že patří mezi nejnavštěvovanější místa na Islandu, vděčí nejen překrásné mléčně modré barvě a příjemné teplotě vody, ale také snadné dopravní dostupnosti.

Laguna se nachází v jihozápadní části ostrova, necelou půlhodinu z letiště Keflavík a slabou hodinu z hlavního města Reykjavík.

Voda s léčivými účinky

Teplá voda dosahující až 39 °C je bohatá na minerální látky, oxid křemičitý a síru a koupání v Modré laguně se tak doporučuje nejen jako relaxační záležitost, ale také jako přírodní lék pro osoby trpící kožními nemocemi, například lupénkou.

K laguně dokonce přináleží výzkumné centrum, jenž se zabývá léčením těchto kožních chorob za pomoci minerálních látek.

Termální voda nejen ke koupání

Laguna je uměle vytvořené jezírko na lávovém poli u městečka Grindavík, napouštěno je horkou vodou vytlačovanou nedalekou geotermální elektrárnou Svatsengi.

Voda z místního podzemního termálního pramene má skutečně široký záběr využití. Přímo z pramene z hloubky až 2000 metrů pod zemským povrchem je voda využívána k roztáčení turbín elektrárny, které díky ní vyrábí elektřinu, poté putuje do tepelného výměníku zajišťujícího vytápění pro blízká města a až potom odtéká zbytková voda do laguny, kde slouží ke koupání a rekreaci.

Průtok vody je v bazénku dosti znatelný. Přesto, že se obsah laguny počítá až na 9 milionů litrů, zvládne se vyměnit během 40 hodin.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

Je třeba počítat s vysokou návštěvností

Bazének byl vedle Svatsengi uměle vytvořen v roce 1976, zpočátku byl jeho účelem odvod zbytkové vody z elektrárny. Po 5 letech se v něm začali lidé koupat a po zaznamenání léčebných účinků vody se stalo koupání v laguně velmi populárním a vyhledávaným.

Od roku 1992 byla založena společnost Blue Lagoon, která se o tyto veřejné lázně stará a vybírá vstupné. V současné době je Modrá laguna řazena mezi nejlepší lázně na světě, čemuž odpovídá i zájem a cena vstupného. Obecně se doporučuje objednat si návštěvu předem přes internetové stránky. Vstupné k roku 2016 činí 40 Eur na osobu.

Při návštěvě Modré laguny nezapomínejte:

- Osprchovat se před vstupem do bazénku: jelikož je laguna používána i k léčebným účelům, je nutné dodržovat základní hygienické návyky.
- Pít dostatek tekutin: pobyt v horké vodě vede k dehydrataci, proto dbejte na pitný režim.
- Sundat si šperky: minerální voda může šperky všeho druhu poškodit, proto si je raději před vstupem do vody uschovejte v uzamykatelných skříňkách.
- Používat sluneční brýle: zvláště za slunečných dnů se sluneční světlo nepříjemně odráží od bílé barvy vody.
- Použít kondicionér na vlasy: minerální voda může vlasy značně vysušit.

Methanol vyráběný z obnovitelných zdrojů

Kromě geotermální elektrárny se v blízkosti laguny nachází i islandská společnost zabývající se výrobou methanolu z obnovitelných zdrojů. K jeho výrobě využívá oxidu uhličitého a vody, uvádí se, že je schopna zpracovat až 85 % oxidu uhličitého produkovaného elektrárnou Svatsengi.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/modra-laguna/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024