Skógafoss: nejkrásnější a nejimpozantnější vodopád na Islandu

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9617x

„Lesní vodopád“, jak zní tento název v překladu, patří k největším a nejkrásnějším islandským vodopádům.

„Lesní vodopád“, jak zní tento název v překladu, patří k největším a nejkrásnějším islandským vodopádům. Nachází se na řece Skóga a přes 60 metrů vysoký útes, ze kterého voda padá, vyznačuje někdejší pobřežní linii, kde v dávných dobách islandská pevnina končila v oceánu.

Dnes už jsou odtud břehy Atlantského oceánu vzdálené 5 kilometrů, útesy však zůstaly a dnes určují hranici mezi nízkým pobřežím a tzv. Islandskou vysočinou pokračující směrem na sever. Řeka Skóga je známá tím, že se na ní nachází hned několik vodopádů, z nichž je Skógafoss bezkonkurenčně nejkrásnější a svými rozměry (60 metrů na výšku a 25 metrů na šířku) také nejimpozantnější.

Legenda o Vikinzích

Legenda vážící se k vodopádu praví, že první vikingský osadník na Islandu Þrasi Þórólfsson ukryl v jeskyni za vodopádem zlatý poklad.

Místní zde prý o mnoho let později sice našli velkou truhlici, ale podařilo se jim z ní získat pouze zlatý prsten, truhlice totiž záhy zázračně zmizela. Chcete-li tento prsten vidět, vydejte se do místního kostela, v němž je vystaven.

Nezvyklá filmová lokace

Mystické atmosféry v okolí vodopádu Skógafoss využili filmaři ze studií Marvel Studios k natočení několika scén k akčnímu filmu Thor: Temný svět.

Studia 20th Century Fox sem situovala i část komedie Tajný život Waltera Mittyho s Benem Stilerem v hlavní roli.

Nejoblíbenější turistická stezka

Téměř 400 prudkých schodů podél vodopádu jsou začátkem jedné z nejoblíbenějších turistických tras na Islandu.

Po jejich zdolání vám výhled z útesu vaše předchozí úsilí plně vynahradí, za slunečných dnů lze dokonce dohlédnout až na výběžek Dyrhólaey. Po překonání této nejnáročnější překážky na vás čeká asi 20kilometrová procházka nádhernou krajinou jižního Islandu.Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skogafoss/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023