Hraunfossar: Lávový vodopád na Islandu

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4236x

Typickým zástupcem drsné islandské krajiny jsou vodopády.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na IslandZobraz zájezdy

Souhrnný název tohoto rozsáhlého systému kaskádovitých vodopádů zní Hraunfossar, což v překladu znamená Lávový (hraun) vodopád (fossar). Jedná se o hned několik větších či menších vodopádů ústících do Hvítá, jedné z nejznámějších řek na Islandu.

Lávový vodopád: Rozsáhlé kaskádovité útvary

V této části ostrova se rozprostírá druhý největší islandský ledovec Langjökull, který dosahuje rozlohy více než 950 km2 a jeho nejvyšší vrchol měří 1360 m. n. m. Tato sopka ve spojení s ledovcem vytvořila rozsáhlé asi kilometrové lávové pole Hallmundarhraun se speciálním pórovitým povrchem.

Ten umožňuje pramenící vodě volně vytékat na povrch a vytvářet tak nespočet zátok a kaskádovitých vodopádů tvořících neopakovatelnou přírodní scenérii. Tento vodopád spadá do řeky Hvítá vytékající z ledovcového jezírka Hvítárvatn, ta se poté vlévá do řeky Sog a následně pak do Atlantického oceánu.

Jelikož je na této řece především v zimě největší pravděpodobnost povodní, jedná se o nejnebezpečnější řeku na Islandu. Od roku 1987 je tento systém vodopádů chráněn jako národní přírodní památka.

Průvodce nám všichni chválí. Tam, kam jezdí, se vyznají lépe než místní. Ukážou vám místa o kterých se běžně nepíše.

Západní Island: krajina lávy a vodopádů

Hraunfossar se nachází v západní části ostrova asi 100 kilometrů od Reykjavíku, v blízkosti městeček Reykholt a Húsafell. Druhá jmenovaná lokalita je místem, kde má mnoho Islanďanů své víkendové chaty, takže je pro ně jakýmsi místem odpočinku. V minulých letech byl vyhledávaným cílem islandských umělců, dnes je především výchozím bodem pro turisty prozkoumávající tuto oblast.

V nejbližším okolí se nachází také největší lávová jeskyně na Islandu Víðgelmir. Ta je více než 1 500 metrů dlouhá a strop, který se před mnoha lety propadl, do ní vytvořil dva přirozené vchody. Uvnitř byly dokonce nalezeny pozůstatky lidského osídlení z doby Vikingů, ty jsou dnes uloženy v místním Národním muzeu.

Vodopády: Vyhledávaná islandská atrakce

O Islandu se říká, že je zemí ohně, vody a nedotknuté přírodní krásy. Typickým zástupcem této drsné severské krajiny jsou vodopády, mohutné i jemné, hučící i tiché, rozeseté doslova po celém ostrově. Jejich existence úzce souvisí s pozvolným táním ledovců, a to zejména v letních měsících.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Adventní Wroclaw <small>(autobusem z Ostravy)</small>
30. – 30. 11. 2019

Adventní Wroclaw (autobusem z Ostravy)

750 Kč
z Českého Těšína

Vyberte si z mého zájezdu

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Island

Zobrazit aktuální zájezdy na Island

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hraunfossar/Zážitkovník pro rodiče a děti

Výběr zážitků, tipy, omalovánky, rébusy a spousta zábavy.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!