Deildartunguhver: nejvýše tryskající termální pramen v Evropě

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9730x

V místech ohraničených dřevěnými plůtky vře horká voda o teplotě okolo 97 °C.

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Nejmocnější termální pramen Evropy se nachází v západní části Islandu zvané Reykholtsdalur, 5 kilometrů od městečka Reykholt. V místech ohraničených dřevěnými plůtky vře horká voda o teplotě okolo 97 °C a jednou za pár minut rozžhavené zemské magma vytlačí mohutný proud vody až o 180 litrech za sekundu. Stoupající vodní pára dodává celé přírodní scenérii náležitou severskou atmosféru.

Významná část vody z tohoto pramene je využívána k vytápění 34 kilometrů vzdáleného městečka Borgarnes a Akranes, kam vedou podzemní trubky dokonce 64 kilometrů. Tento teplovod je nejdelší na celém ostrově a i přes svou úctyhodnou délku z něj ústí voda o teplotě okolo 80 °C.

Pokud se tedy budete sprchovat v okolí do 65 kilometrů od Deildartunguhveru, můžete si být jistí, že vaše teplá voda pochází právě z něj.

Termální prameny: Chlouba Islandu

Ostrov Island je jedinečným místem, kde voda a oheň tvoří úžasné a neopakovatelné spojení v podobě horkých pramenů tryskajících z hloubi země.

Díky pohybu zemských desek, ke kterému dochází zejména v západní části ostrova, vznikají v zemi trhliny, do nichž vtéká voda. Ta, jakmile se dostane až ke žhavému zemskému magmatu, vytryskne obrovskou silou zpět na denní světlo.

Mnohé horké prameny nejsou na Islandu vhodné ke koupání, ale některé naopak ano. A právě ty jsou díky své příjemné teplotě a venkovnímu chladnějšímu vzduchu vyhledávaným cílem odpočinku.

Horká voda zde umožňuje pěstovat zeleninu

Stejně jako v případě ostatních horkých pramenů na Islandu, jsou i v blízkosti Deildartunguhveru postaveny skleníky k pěstování zeleniny a jiných rostlin, které si zde v letních měsících mohou návštěvníci zakoupit přímo od místních farmářů.

Raritou tohoto termálního pramene je však výskyt kapradiny žebrovice různolisté v jeho okolí. Ta je sice běžná v mnoha zemích včetně České republiky, ale v rámci Islandu roste pouze a jenom zde.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/deildartunguhver/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024