Deildartunguhver: nejvýše tryskající termální pramen v Evropě

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8341x

V místech ohraničených dřevěnými plůtky vře horká voda o teplotě okolo 97 °C.

Nejmocnější termální pramen Evropy se nachází v západní části Islandu zvané Reykholtsdalur, 5 kilometrů od městečka Reykholt. V místech ohraničených dřevěnými plůtky vře horká voda o teplotě okolo 97 °C a jednou za pár minut rozžhavené zemské magma vytlačí mohutný proud vody až o 180 litrech za sekundu. Stoupající vodní pára dodává celé přírodní scenérii náležitou severskou atmosféru.

Významná část vody z tohoto pramene je využívána k vytápění 34 kilometrů vzdáleného městečka Borgarnes a Akranes, kam vedou podzemní trubky dokonce 64 kilometrů. Tento teplovod je nejdelší na celém ostrově a i přes svou úctyhodnou délku z něj ústí voda o teplotě okolo 80 °C.

Pokud se tedy budete sprchovat v okolí do 65 kilometrů od Deildartunguhveru, můžete si být jistí, že vaše teplá voda pochází právě z něj.

Termální prameny: Chlouba Islandu

Ostrov Island je jedinečným místem, kde voda a oheň tvoří úžasné a neopakovatelné spojení v podobě horkých pramenů tryskajících z hloubi země.

Díky pohybu zemských desek, ke kterému dochází zejména v západní části ostrova, vznikají v zemi trhliny, do nichž vtéká voda. Ta, jakmile se dostane až ke žhavému zemskému magmatu, vytryskne obrovskou silou zpět na denní světlo.

Mnohé horké prameny nejsou na Islandu vhodné ke koupání, ale některé naopak ano. A právě ty jsou díky své příjemné teplotě a venkovnímu chladnějšímu vzduchu vyhledávaným cílem odpočinku.

Horká voda zde umožňuje pěstovat zeleninu

Stejně jako v případě ostatních horkých pramenů na Islandu, jsou i v blízkosti Deildartunguhveru postaveny skleníky k pěstování zeleniny a jiných rostlin, které si zde v letních měsících mohou návštěvníci zakoupit přímo od místních farmářů.

Raritou tohoto termálního pramene je však výskyt kapradiny žebrovice různolisté v jeho okolí. Ta je sice běžná v mnoha zemích včetně České republiky, ale v rámci Islandu roste pouze a jenom zde.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/deildartunguhver/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023