Dyrhólaey: brána Islandu se zkamenělými trolly

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14425x

Přírodní rezervace na 120 metrů vysokém skalnatém útesu.

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Z nejjižnější části Islandu nedaleko vesničky Vík vyčnívá krátký mys Dyrhólaey, v podstatě se jedná o útes o výšce 120 metrů nad mořem, který tvoří součást významné přírodní rezervace. Tím nejkrásnějším, co tento poloostrůvek nabízí, je výhled do ptačí kolonie a okolní krajiny.

Na severní straně rezervace se rozprostírá ledovec Mýrdalsjökull, na východní černé čedičové skály Reynisdrangar vyčnívající z moře až do výšky 66 metrů a v závislosti na počasí je na západě viditelné celé černé pobřeží až směrem k městu Selfoss.

Reynisdrangar: Zlí trollové byli proměněni ve skálu

Skály sopečného původu se tyčí nad mořskou hladinu až do výšky 66 metrů. Legenda o vzniku těchto skal říká, že se původně jednalo o dva trolly, kteří chtěli kolem proplouvající loď násilím vytlačit na pevninu. Ovšem ještě před tím, než se jim to podařilo, byli zastiženi paprsky vycházejícího slunce, jejž je proměnily ve skálu.

Turisty hojně navštěvovaným místem je zdejší pláž pokrytá černým sopečným pískem, která byla dokonce v roce 1991 zařazena na seznam deseti nejkrásnějších netropických pláží na světě.

Mýrdalsjökull: Ledovec v blátivém údolí

Název ledovce nacházejícího se severně od vesnice Vík a východně od menšího ledovce, který pokrývá známou sopku Eyjafjallajökull, v překladu znamená „ledovec v blátivém údolí”. Mýrdalsjökull se rozprostírá na nejčinnější islandské sopce Katle, která vybuchuje přibližně každých 40–80 let a jejíž kaldera zahrnuje plochu o objemu 70 km3.

Sopka je v posledních letech bedlivě sledována, obzvlášť poté, kdy v roce 2010 zapříčinila těsně sousedící Eyjafjallajökull velké problémy v letecké dopravě.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

Ptactvo: Ráj pro ornitology

Oblast rozeklaných útesů lemujících pobřeží je významnou islandskou ptačí rezervací. Každá skulinka je od dubna až do zimy obydlená mnoha druhy mořských ptáků. Zvukově nejvýraznější jsou určitě buřňáci, kteří stejně jako jim podobní racci hlasitě nadávají při jakémkoliv vyrušení. Zpozorovat zde můžete i alky, alkouny a hlavně oblíbené papuchalky.

Maják a rozeklaná „Brána Islandu“

Maják Dyrhólaey je čtvercová červeno-bílá betonová třináctimetrová věž, která na tomto místě stojí již od roku 1910.

Od majáku se naskýtá ničím nerušený výhled na nejjižnější konec ostrova, skalní stěnu proraženou mohutným obloukem, který je prý dostatečně vysoký na to, aby jím proplula plachetnice. Mezi místními se jí říká „Brána Islandu“.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dyrholaey/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024