Strokkur: Nejaktivnější islandský gejzír

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18286x

Gejzír, jehož název znamená v islandštině „konev“, je situovaný v geotermální oblasti jihozápadní části Islandu.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na IslandZobraz zájezdy

Gejzír, jehož název znamená v islandštině „konev“, je situovaný v geotermální oblasti jihozápadní části Islandu, jen několik desítek kilometrů od hlavního města Reykjavíku. To, že se člověk do údolí s názvem Haukadalur blíží, pozná už na kilometry daleko díky silnému zápachu síry připomínajícímu zkažená vejce.

Strokkur je jedním z turisticky nejvyhledávanějších islandských gejzírů, protože vybuchuje pravidelně téměř každých 10 minut a tryská až do výše okolo 20 metrů.

Gejzír byl probuzen navrtáním

O Strokkuru se poprvé dozvídáme až v roce 1789, kdy tuto oblast zasáhlo silné zemětřesení, jenž uvolnilo cestu horké vodě z nitra země. Aktivita gejzíru vrcholila v 19. století, kdy voda tryskala až do výše 60 metrů s takovou razancí, že i vedlejší a známější Geysir v porovnání s ním bledl závistí.

Další zemětřesení o více než 100 let později cestu vodě částečně zablokovalo a lidé jej, v domnění, že gejzír probudí k aktivitě, začali „povzbuzovat“ házením kamení a dalších předmětů do zřídla. Tím jej však zablokovali nadobro a Strokkur tak zůstal nečinný.

Až v roce 1963 pak bylo speciální komisí rozhodnuto o vyčištění a následném provrtání „potrubí“ až do hloubky 40 metrů. Od té doby gejzír opět pravidelně vybuchuje až 2,5 litru vody za sekundu.

Rezervace zájezdu je jednoduchá a přehledná. Víte přesně, co si objednáváte. Myslíme na každý detail.

Horký pramen Blesi

Necelých 500 metrů od Strokkuru se nachází vyhledávaný termální pramen Blesi, který svého času vytlačoval horkou vodu až do výše jednoho metru. V dobových záznamech nacházíme informaci, že ještě v minulém století si v potoku vytékajícím z Blesi turisté právali prádlo, dnes už však bohužel nemůžeme mluvit o „potoku“, spíš o „pramínku“.

Blesi se skládá ze dvou od sebe oddělených jezírek. Jižní je velmi hluboké, čisté s bezbarvou a bublající vodou. Severní jezírko je napouštěno tím jižním, proto je zde voda chladnější, naměříte zde pouhých 40 °C. Díky rozpuštěné silici je barva vody v severním jezírku azurově modrá.

Příjemná teplota vody v severním jezírku by mohla svádět turisty ke koupání, ochránci přírody však v celé oblasti Haukadalur prosadili zákaz této kratochvíle.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Adventní Wroclaw <small>(autobusem z Ostravy)</small>
30. – 30. 11. 2019

Adventní Wroclaw (autobusem z Ostravy)

750 Kč
z Českého Těšína

Vyberte si z mého zájezdu

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Island

Zobrazit aktuální zájezdy na Island

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/strokkur/Cestujte mazaně - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!