Reykholt: rodiště nejslavnější osobnosti islandského středověku

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6379x

Po téměř sedm desetiletí sídlila v Reykholtu nejvýznamnější škola na ostrově.

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Malebná vesnička Reykholt leží na západní straně Islandu v úrodném údolí Reykholtsdalur obklopujícím řeku Rykjadalsá, od přírodních vodopádů Hraunfossar je vzdálená asi 20 kilometrů. Ačkoli dnes žije v Reykholtu pouhých 60 obyvatel, jen málo míst se na Islandu může pochlubit podobně dlouhou historií a rodákem nadnárodního významu.

Někdejší centrum intelektuálního života na Islandu

Po téměř sedm desetiletí, až do roku 1997, sídlila v Reykholtu nejvýznamnější škola na ostrově. V dnešní době již není tento vzdělávací ústav vyhledávaný v takové míře jako dřív, proto je jeho původní budova využívána převážně ke konání kongresů a své sídlo zde má i pobočka Národní knihovny.

Tato snad nejmalebnější historická lokalita Islandu je však stále v centru pozornosti vědců z různých oborů. Své sídlo zde má kulturní centrum Snorrastofa zabývající se výzkumem středověké severské literatury, archeologové v celém údolí Reykholtsdalur neustále pracují na odkrývání hmotných středověkých památek a japonští vědci odtud provádí výzkumy polární záře.

Snorri Sturluson: Autor islandských ság

Tento významný islandský básník, politik a historiograf se narodil roku 1179 a po studiích a sňatku s bohatou dědičkou významného islandského rodu, se přestěhoval do Reykholtu. Zde se stal respektovaným náčelníkem, zákonodárcem a historiografem. Pro současnou generaci vědců se hodnota Sturlusonových děl ukrývá v používání starého norského jazyka a v psaní ság mapujících islandskou mytologii.

Pokud se o této tajemné středověké osobnosti chcete dozvědět více, navštivte místní muzeum sídlící pod kostelem. Rovněž můžete navštívit i jeho až do dnešních dnů dochovanou farmu, koupelnu vyhřívanou termálními prameny a také tunel spojující tuto koupelnu se Snorriho domem.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

Bazének Snorralaug

Bazének vyhřívaný geotermální činností pojmenovaný po Sturlusonovi je nejstarší dodnes dochovanou lidskou stavbou na Islandu. Pochází ze 13. století.

O průměru pouhé čtyři metry kameny obložený bazének je údajně místem, kde se Snorri koupal a přijímal návštěvy. Za schody vedoucími od bazénku směrem k místní škole byla vztyčena Snorriho socha.

Kulturní centrum Snorrastofa

Na památku tohoto nejslavnějšího islandského spisovatele středověku bylo v roce 1995 otevřeno kulturní centrum Snorrastofa, které dnes sídlí ve stejné budově jako místní kostel. Slavnostně otevřeno bylo za přítomnosti islandského prezidenta a norského krále Olafa V. (tyto dva státy prý dodnes vedou spory o Sturlusonově pravém původu).

Hlavní úlohou tohoto kulturního centra je zkoumat a prezentovat veřejnosti středověkou islandskou kulturu a literaturu, jejímž hlavním zdrojem jsou právě Sturlusonova díla.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/reykholt/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024