Skógar: osada na úpatí ledovce Eyjafjallajökull

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6944x

Osada s typickými islandskými domky, jejichž střecha je porostlá trávou.

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Název této osady s 25 obyvateli skládající se v podstatě ze dvou velkých zemědělských farem, bývalé školy a budovy Lidového muzea, znamená v překladu do češtiny „Les“. Oním lesem má být několik jehličnanů v okolí této vesnice ležící na úpatí ledovce Eyjafjallajökull. Oblast Skógaru je známá nedalekým vodopádem Skógafoss na řece Skóga.

Skógasafn: Domky pod trávou

Ve Skógaru, který byl poprvé osídlen ve 12. století, se nachází Skógasafn, soubor tří muzeí s více než 6 000 předměty umístěnými v šesti historických domcích. V těch pro Island typických dřevěných domcích, jejichž střecha je pokrytá travnatými drny a malá okýnka jsou otočena směrem na jih.

Muzeum se věnuje lidové tradici, dopravě a také týmu záchranářů na Islandu. Hlavní budovou muzea je bývalá škola, která je k tomuto účelu využívána už od roku 1949. Největším místním exponátem je těžká rybářská loď z roku 1855, která sem byla umístěna z iniciativy zakladatele muzea, místního rodáka Þórðura Tómassona. Ten muzeum spravoval a turisty prováděl až do roku 2013, kdy v úctyhodném věku 92 let odešel do důchodu.

Kromě budov muzea je v osadě k vidění i nově rekonstruovaný kostel s varhany a dům postavený ze dřeva vyplaveného z oceánu.

Ledovec Eyjafjallajökull: Postrach letecké dopravy

Ledovec o celkové rozloze 100 km2 se nachází severně od osady Skógar a pokrývá kalderu stejnojmenné činné sopky, jenž má průměr až 4 kilometry. Vrcholek ledovce sahá do výšky 1666 metrů, čímž se stává nejvyšším bodem jihozápadního Islandu.

Nejmohutnější erupce, které sopka Eyjafjallajökull způsobila, byly zaznamenány v 17. a 19. století. Podledovcové tání s sebou tehdy přineslo doslova povodeň valících se kamenů a štěrku.

V březnu roku 2010 bylo v okolí sopky zachyceno na tři tisíce malých zemětřesení, všechny v hloubce 7–10 kilometrů. 14. dubna téhož roku erupce vyvrcholily, čímž způsobily zvednutí okolních řek a následné záplavy, kvůli nimž bylo nutné evakuovat více než 800 lidí. Sopečný popílek z této erupce byl vyvržen až několik kilometrů vysoko, což na celých šest dní zcela ochromilo letecký provoz v severozápadní Evropě.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skogar/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024