Budovy moderního Londýna: co jste o nich dosud nevěděli aneb Absurdní piknikový stůl

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19947x

Novodobé panorama Londýna a největší zajímavosti mrakodrapů, který dělají město ještě o mnoho poutavější.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Londýn - to nejsou jen historické paláce a pevnosti. Ti z vás, kteří už britskou metropoli navštívili, nám jistě dají za pravdu, že Londýn je také městem moderních budov a mrakodrapů, které nezřídka stojí v těsné blízkosti historických památek a tvoří tak jedinečné panorama. Víte, jaké jsou nejznámější londýnské moderní stavby a které stavby jsou teprve hudbou (blízké) budoucnosti? 

Slavná „Okurka“Slavná „Okurka“

Okurka, anglicky Gherkin, dostavěná v roce 2003 je bezesporu tím nejznámějším a nejpopulárnějším z londýnských mrakodrapů. Londýnskému City, ve kterém stavba stojí, se dokonce někdy podle ní přezdívá „Okurkové město“. Novodobou ikonu Londýna si nechala vybudovat pojišťovna Swiss Re, a proto se jí říká také „Swiss Re Building“, oficiální název pak zní „30 St Mary Axe“ podle ulice, ve které se mrakodrap nachází.

Je vám ale určitě jasné, že těmito jmény budovu nikdo nenazývá. Kromě názvu „Okurka“ se vžila také jiná označení poukazující na falický tvar budovy, který byl po jejím dostavění také terčem hlavních kritik. Autorem architektonického návrhu Okurky je jeden z nejlepších architektů současnosti, sir Norman Foster, kterému se říká také „Shakespeare moderní britské architektury“.

Ten stavbu navrhl tak, aby odolávala nárazům větru a minimalizovala energetické ztráty. Nejen díky tomu Okurka získala řadu prestižních architektonických ocenění – například cenu Královské britské společnosti architektů Stirling Prize v roce 2004 nebo Emporis Skyscraper Award v roce 2003, která bývá každoročně udělována nejlepšímu dokončenému mrakodrapu na světě.

Okurku je možné navštívit – na jejím vrcholku se totiž nachází luxusní panoramatická restaurace a bar. Jen je třeba myslet na to, že za vychutnání skleničky si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Chcete-li překvapit svou polovičku něčím skutečně na úrovni, máte také možnost pronajmout si jednu z místností ve 38. patře a užít si soukromou večeři ve dvou.

Norman Foster – to není jen Okurka

Millenium BridgeMillenium Bridge

Na stopy sira Fostera v Londýně narazíte hned několikrát. Je podepsán například pod stavbou mostu Millenium Bridge, budovou londýnské radnice a je také autorem zastřešení Velké dvorany Britského muzea. Mimo Londýn se k jeho nejznámějším dílům řadí především moderní prosklená kupole berlínského Spolkového sněmu a budovy v New Yorku, Saudské Arábii nebo Španělsku.

Zastavme se ale ještě na chvíli u jeho londýnských staveb. Jednou z nejmarkantnějších je londýnská City Hall, radnice a sídlo londýnského starosty. I tato budova si vysloužila četné přezdívky – třeba vajíčko, palec, popelník nebo Darth Vader z Hvězdných válek (podle podobného tvaru jeho přilby).

Ve všedních dnech má veřejnost možnost vyjet až na vrchol této desetipatrové budovy a užít si tak neobvyklý pohled na pevnost Tower, most Tower Bridge nebo křižník HMS Belfast. Máte-li přebytečných pět tisíc liber, můžete si na noc pronajmout některou z částí londýnské radnice a uspořádat akci, na kterou jen tak někdo nezapomene. Konala se tu třeba after party po premiéře filmu Minority Report s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Čtení na podobné témaZajímavá místa a atrakce Londýna: nechte se očarovat mrakodrapy, zelení a nákupy s chutí AngliePřečíst

Vysílačka, která ničí auta v okolí

Vysílačka, která měla ničit autaVysílačka, která měla ničit auta

S mrakodrapem, kterému nikdo neřekne jinak než Walkie-Talkie (oficiálně 20 Fenchurch Street), jste se mohli seznámit i prostřednictvím českých médií. V roce 2013 se totiž i u nás objevilo několik zpráv o tom, že se od této budovy kvůli jejímu tvaru odráží sluneční paprsky tak intenzivně, že ničí auta zaparkovaná v její blízkosti.

Kuriozitou je, že architekt Vysílačky Rafael Viñoli neměl ani u svých dřívějších projektů se slunečním zářením příliš štěstí: je totiž také autorem jednoho luxusního hotelu v Las Vegas, kde zase sluneční paprsky odrážející se od budovy před pár lety zapálily vlasy hostům slunícím se u hotelového bazénu.

Vraťme se ale zpět k londýnské Vysílačce – na jejím vrcholu můžete navštívit Sky Garden s více než dvěma tisíci druhy rostlin, květin a stromů. Zahrada je umístěna pod skleněnou střechou, jedná se tedy o mrakodrapový skleník.

Její součástí jsou také dvě restaurace, kavárna, bar a terasa, na které si veřejnost může vychutnávat sluneční paprsky a oslnivý výhled na Londýn. Vstup na terasu a do zahrady je zcela zdarma, jen je třeba si objednat návštěvu dopředu online.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Střep – nejvyšší budova Velké Británie i západní Evropy

The ShardThe Shard

Panorama Londýna znatelně změnila budova s názvem The Shard, česky Střep. Budově se díky jejímu tvaru přezdívá také slánka nebo solnička. Princ Charles, který je známým odpůrcem moderní architektury, údajně po jeho dostavění prohlásil, že se Londýn zřejmě mění v absurdní piknikový stůl: „Už tu máme okurku a teď ještě slánku“.

Střep byl dostavěn v roce 2012 a se svými 310 metry a 72 patry byl pár měsíců nejvyšší budovou Evropy. Dnes ho již z prvního místa sesadila budova Mercury City Tower v Moskvě, a tak zůstává alespoň nejvyšší budovou západní Evropy, Evropské unie a Velké Británie. Pokud vzhlédnete k vrcholu budovy, pochopíte důvod jejího názvu.

Mnozí bloumají nad tím, zda je stavba vůbec dokončená. Ano, je. A právě díky svému „střepovitému“ zakončení se jmenuje tak, jak se jmenuje. Střep nabízí návštěvníkům úchvatnou panoramatickou vyhlídku na Londýn z výšky 243 metrů. Vstupenka sice nepatří k nejlevnějším, ale zážitek stojí za to. Cena 33 GBP navíc zahrnuje i skleničku šampaňského, pokud je vám tedy více než osmnáct let.

Tip pro vás: 

Nejlepší možností je zakoupit vstupenky předem přes oficiální webové stránky. Rezervaci musíte uskutečnit na určitý den a hodinu, ve kterou je třeba se na vyhlídku dostavit (tolerance maximálně 30 minut). Mimo to se v budově nachází kanceláře, restaurace, hotel a také nejvýše položené byty v Británii.

Čtení na podobné témaShard of Glass: Jak se dostat do nejvyšší budovy Londýna?Přečíst

Hlavním majitelem The Shard je emirát Katar (katarskému šejkovi mimochodem patří i slavný londýnský obchodní dům Harrods).

Jaké mrakodrapy změní panorama Londýna v budoucnu?

Na jaře 2014 se v Londýně konala výstava s příhodným názvem „London´s Growing Up!“ (Londýn roste!), na které se návštěvníci mohli dozvědět, že panorama britské metropole se v následující dekádě značně promění. Do roku 2024 tu má být postaveno kolem dvou set budov s výškou více než dvacet pater.

A některé z nich budou mít opět zajímavé tvary. Jeden z oslnivých mrakodrapů má být dokončen v roce 2018 a má nést název „One Wood Wharf". Najdete ho ve finančním centru Canary Wharf v oblasti někdejších Západoindických doků. Budova má obsáhnout na tři tisíce bytů.

V roce 2015 by měl být také dokončen „Eagle House“ (Orlí dům), který silně připomíná newyorský nejužší mrakodrap a jeden ze symbolů Manhattanu, tzv. Flatiron Building – známou „Žehličku“.

Dvojice budov připomínající USB nese název One Nine Elms a v roce 2017 má být přímo u řeky Temže postavena budova One Blackfriars, jejíž přezdívka už teď zní „The Wonky Coffin“, tedy „rozviklaná rakev“. Co na to asi řekne princ Charles? Těšte se s námi!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/budovy-moderniho-londyna/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024