Millenium Bridge: klátivý most tisíciletí

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20847x

Známý londýnský most, který jste mohli vidět v mnoha filmech včetně Harryho Pottera.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Millenium Bridge si užil svou chvilku slávy v šestém díle Harryho Pottera? Po útoku Smrtijedů (zlých čarodějů) se ale bohužel zřítil do Temže - tedy jeho filmová verze.

Ocelový pěší most, který dostal krásné jméno Millenium Bridge, spojuje hlavní čtvrť City a Bankside, část Southwarku. Místní si ale pro jednu z nejnovějších zajímavostí Londýna vybrali docela jinou přezdívků a s oblibou mu říkají „klátivý most“. Stále máte chuť se po něm projít?

Vítězný návrh

Millenium Bridge - místní mu říkají „klátivý most“Millenium Bridge - místní mu říkají „klátivý most“

Soutěž o návrh nového mostu přes Temži pořádal Královský institut britské architektury a Financial Times. Hlavní podmínkou bylo, aby byl most dostatečně vysoký, protože pod ním proplouvají lodě. Z dvoustovky konceptů nakonec vyšel vítězně návrh společností Arup, Foster and Partners a sir Anthony Caro.

Most je jen 4 m široký, ale 350 m dlouhý. Vlastní konstrukce je velmi nízká, nejvyšší místo leží 10,8 metrů nad řekou. Náklady na jeho výstavbu činily 18,2 miliónů liber. Most byl navržen jako visutý a je podepřen dvěma mostními pilíři. Podlaha je zhotovená z hliníkových desek, zábradlí pak z nerezové oceli. Most byl dimenzován tak, aby unesl 5 000 chodců naráz.

Nepříznivé klimatické podmínky

Millenium Bridge - je 4 m široký a 350 m dlouhýMillenium Bridge - je 4 m široký a 350 m dlouhý

Stavba mostu byla zahájena v roce 1998 a slavnostní otevření připadlo na 10. června 2000. Už po dvou dnech musel být ale uzavřen – provoz na mostě, vítr a přiléhající doprava totiž způsobovaly drobné chvění. Tyto otřesy byly ještě umocněny podvědomou reakcí chodců, kteří na původní malé kmity mostu reagovali přizpůsobenou chůzí a tím chvění ještě zvýraznili.

S podobnou reakcí lidí nebylo při návrhu mostu počítáno, a proto musel být tento problém odstraněn instalací hydraulických tlumičů pro horizontální i vertikální směr. Znovuotevřen byl 22. února 2002 a dostal také novou přezdívku „klátivý most“.

Vibrace, které už člověk nepociťuje, se ale šíří dál, proto se stal v roce 2006 součástí unikátního uměleckého projektu. Zvuky ocelových lan byly pomocí techniky převedeny do reproduktorů v jedné výstavní síni Tate Modern a návštěvníci si zde mohli poslechnout, jak „Most Tisíciletí“ rezonuje.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/millenium-bridge/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024