Čtvrť Galata: lanová dráha, vězení i hrad

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8578x

Evropskou oblastí Istanbulu je čtvrť Galata za zátokou Zlatý roh.

Vyberte si z našich 25 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Do čtvrti Galata se nejlépe dostanete pěšky přes stejnojmenný most či mořským taxíkem přes vody Bosporu nebo také autobusovými linkami, které objíždějí veškeré pamětihodnosti zdejší oblasti.

Čtvrť obývaly nejrůznější etnické menšiny. První byli Janované, kteří postavili známou Galatskou věž, jednu z nejlepších pozorovatelen města. Na její vrcholek vás zaveze moderní výtah. Z věže je krásný výhled na Zlatý roh, na budovy vévodící siluetě čtvrti Beyazit i Sultanahmet, na mešitu Yeni Camii, na Bazar koření pod mešitou a další mešity kolem.

Galatský mostGalatský most

Tünel

Nedaleko od mostu narazíte na další unikát Istanbulu z roku 1875 a tím je nejstarší podzemní lanová dráha na evropském kontinentu, tzv. Tünel. Není příliš dlouhá, měří asi jen jeden kilometr, ale pomůže vám překonat výškový rozdíl mezi Zlatým rohem a Galatskou věží.

Britské vězení

Další pozoruhodnou památkou je Britské vězení, které vzniklo, aby svým způsobem chránilo evropské zajatce, kteří nechtěli skončit v rukou krutých Osmanů. Zahraniční velvyslanectví tady měla i soudní dvůr a další budovy zajišťující spravedlnost.

Galatský hrad

Věž GalataVěž Galata

Dole u vody najdete přístav, kterému dominuje Galatský hrad, v jehož podzemí vznikla mešita s hrobkami muslimských mučedníků zabitých během obléhání Byzantia Araby. Jiné zaujme mešita Kiliç Ali Paşa Camii, která je vlastně kopií chrámu Hagia Sophia. Je pojmenována po jednom z největších osmanských admirálů. Milovníci historie a odpočinku mohou obojí uspokojit v jediném historickém hamámu Istanbulu, které stále plní svou původní funkci.

Další zajímavosti

Čtvrť GalataČtvrť Galata

Evropský ráz oblasti byl kdysi charakteristický tím, že zde bydlela elita města, která prostopášně hýřila a holdovala alkoholu. Dnes evropskému založení odpovídá fakt, že zde můžete zhlédnout baletní představení či operu, zajít si do kina nebo příjemné restaurace. Pro turisty ale i místní, kteří budou unaveni kulturou a návštěvami barů, jsou zde k dispozici typické turecké hamámy.

Stále ve zdejších čtvrtích okolo potkáte běžně Evropany, jelikož zde stojí mnoho zahraničních velvyslanectví i jiné stavby jako např. kostely. Po ulici lemované těmito stavbami dojdete až na obrovské náměstí Taksim, které je typicky evropské, jen tady nepostavili ty budovy kolem, aby vyrovnali opticky rozlehlou prázdnou plochu náměstí, jak jsme na to u nás v Evropě zvyklí.

Za dob Osmanské říše se zde nacházel kamenný rezervoár sloužící jako hlavní zásobárna pitné vody pro náměstí, dodnes patrná na konci náměstí.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ctvrt-galata/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024