Městské hradby: pozůstatky doby plné obav

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8793x

Hradební opevnění Istanbulu patří k nejzachovalejším památkám města.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Víte, že…

Pevnost Yedikule nebyla nikdy využívána jako hrad? Věže sloužily jako vězení a pokladnice.

Již z Evropy známe historii hradeb a opevňování měst vůbec. V mnoha evropských městech jsme o tyto pozůstatky doby přišli. K bourání hradeb docházelo především z praktických důvodů, nebyly již totiž odolné vůči moderním zbraním.

Městu, jako je Istanbul, které hrálo v historii velmi důležitou roli, samozřejmě takové hradby také nechybí. Každý z nás zná obrázek dobývání Konstantinopole, kdy se vojáci dostávají na hradby a ty se pomalu rozpadají. Je to nejtypičtější výjev z historických memoárů metropole. Není divu, Istanbul stojí na pomezí Evropy a Asie a do té asijské části se bez toho aniž byste projeli město, nedostanete.

Čtení na podobné témaPevnost Yedikule: hradby zachované do současnostiPřečíst

Městské hradby Theodisa II. patří mezi ty nejzajímavější byzantské památky, jaké v Turecku najdete. Přestože musely odolávat tolika armádám, zbylo jich pozoruhodně mnoho, táhnou se v délce šest a půl kilometru kolem centrálních čtvrtí města na evropské straně Istanbulu. Zub času se podepsal na podobě hradeb stejně jako ruce restaurátorů. Navíc jsou částečně poničeny častými zemětřeseními. Nicméně procházka kolem nich zabere klidně celý den a je určitě zajímavá, jelikož kolem hradeb se nachází spousta památek. Můžete při ní pozorovat jednotlivé městské brány a věže, zachovalý příkop místy až 20 metrů široký či pevnost Yedikule. Pevnost byla zřízena Theodisem ještě před stavbou hradeb a dnes se v ní nachází muzeum. Oplývá monumentální vstupní bránou, která v historii vítala významné státní návštěvy a vladaře. Věže pevnosti byly dostaveny později Mehmedem Dobyvatelem, od nich pak název, který v češtině znamená „sedmivěžatá“.

Městské hradbyMěstské hradby

U Marmarského moře hradby ukončuje tzv. Mramorová věž, na kterou je nejlepší pohled z cimbuří Yedikule. Po cestě kolem hradeb narazíte na jednu z hlavních dopravních tepen čtvrti Topkapi, která nemá kromě jména z palácem Topkapi nic společného. Cestou podél hradeb ke Zlatému rohu se můžete kochat malými nebo také významnými mešitami či chrámem Edirnekapi. Jak už je zvykem, za hradbami města, se nacházejí hřbitovy, muslimský i křesťanský. Na konci cesty najdete paláce, pozůstatky byzantských časů, Tekfur Saray a palác Blachernae.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mestske-hradby/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024