Mrakodrap Sapphire: 54 pater eko-luxusu

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6771x

Nejvyšší mrakodrap Turecka čeká na vaši návštěvu v evropské čtvrti Levent.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Víte, že…

Ze 3. patra budovy mrakodrapu Sapphire budete mít přístup přímo ke stanici metra?

Města, regiony i země mají neutuchající touhu být něčím „nej“. Istanbulský mrakodrap byl v době své výstavby v roce 2011 nejvyšším mrakodrapem v Evropě. Dnes toto prvenství platí jen pro Turecko. Návštěva Sapphire, jehož název znamená drahý kámen safír, přesto stojí za to.

Projekt společnosti Biskon Construction stál 150 milionů dolarů, takže drahá tato stavba určitě je. Mrakodrap je vysoký 261 metrů, má 54 nadzemních a 10 podzemních pater. Byl postaven jako komplex obchodů a luxusní rezidence zároveň. Při jeho prohlídce se můžete dočkat takových zážitků, jako je výhled na Bosporus. Sapphire byl postaven na jedné z nejrušnějších křižovatek čtvrti Levent v evropské části Istanbulu.

Pro Turky je tato stavba unikátem i ve svém přístupu k ekologii. Koncept spočívá v systému větrání a absorpce světla. Mezi čtyřmi rezidenčními patry budovy jsou vždy zahrady, které jsou soukromé a slouží pro obyvatele rezidencí. S nimi souvisí také zbudování průduchů na přívod vzduchu. Na oknech jsou speciální závěsy řízené počítačem, které regulují sluneční světlo a ultrafialové záření dle sezóny. Tato ulita tlumí zvuky mezi vnitřním a vnějším světem. Navíc zde mají i oddychové zóny a také minigolf v 187 metrech nad zemí. Dokážete si představit ten výhled?

SapphireSapphire

Vraťme se z výšin na zem a připomeňme ještě, že i parkování je v této moderní budově řešeno v šesti podzemních patrech. Co se týče základů mrakodrapu vůbec, opět najdeme jeden unikát. Pozemek, na kterém je Sapphire vybudován, zabírá 11 399 m2. Prozatím nebylo zapotřebí vykopat tak hlubokou jámu pro stavbu, dělníci se dostali 42,5 metrů pod zem.

Když přijdete k mrakodrapu, bude na vás možná působit jako tančící baletka, která má jednu ruku vztyčenou, ta kopíruje elegantní věž na vrcholu budovy, která neslouží jako hromosvod, jak byste se mohli domnívat. Dole má baletka rozprostřenou sukni v podobě střech, které poskytují stín barům, restauracím, obchodům a luxusním butikům. Stavbu tohoto typu u nás nenajdete. Tak běžte pro zážitek i do moderní části metropole Turecka.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mrakodrap-sapphire/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024