Chrám svatého Spasitele v Chóře: poklad byzantského stavitelství

Věra Stará Věra Stará, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6049x

Na návštěvu chrámu v Choře vás pozveme do nejnábožnější čtvrti města Istanbulu, do čtvrti Fatih.

Vyberte si z našich 27 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Na návštěvu chrámu v Choře vás pozveme do nejnábožnější čtvrti města Istanbulu, do čtvrti Fatih. Zde najdeme jeden z nejkrásnějších pokladů byzantského stavitelství a církevního umění v Istanbulu Chrám svatého Spasitele v Chóře, v turečtině nazývaný Kariye Camii, což v doslovném překladu znamená kostel Božského Spasitele na zemi.

Historie chrámu

První kostel byl na tomto místě vystavěn již na konci 4. století. Za vlády osvíceného císaře Theodosia, který se zasloužil o rozvoj stavební činnosti v Konstantinopoli, byl v letech 413–414 přestavěn. Tím, že císař Theodosius dal vybudovat i nové městské hradby, se kostel dostal vně hradeb.

Zemětřesení v roce 557 kostel poškodilo, ale brzy byl znovu přestavěn a zasvěcen Panně Marii císařem Justinianem. Nicméně dnešní podoba kostela pochází až z konce 11. století a překrásné nástěnné fresky uvnitř ze století čtrnáctého.

Po ovládnutí Konstantinopole Osmany, byl kostel Atikem Alim Pašou, vezírem sultána Bayezida II., přestavěn na mešitu, byl doplněn minaretem a byly odstraněny vnitřní výzdoby chrámu. Naštěstí překrásné byzantské mozaiky a fresky byly jen překryty novou vrstvou omítky, a tak při rekonstrukci, v roce 1948, jich bylo mnoho znovu objeveno.

Interiér chrámu

Strop chrámuStrop chrámu

Tyto fresky jsou ukázkovým příkladem tzv. palaiologovské renesance, představující výjevy ze života Panny Marie a Krista Pantokratora. Toto jedinečné vyobrazení biblických příběhů můžeme vidět v obou předsíních a i v hlavním sále, avšak nejlépe navržené a zachovalé mozaiky se nachází ve vnitřním narthexu ze skla a mramoru, překrásně malované a zlacené. Ve dvou kupolích je i úchvatné vyobrazení všech Ježíšových předků, od Adama až po samotného Ježíše Krista.

Jižně od hlavní lodi chrámu je vybudovaná nad hrobkami zakladatelů kostela boční kaple, pod níž leží hrobky zakladatelů přilehlého kláštera. Fresky zde zobrazují téma smrti a vzkříšení. Přestože část mozaik byla poškozena během zemětřesení v 19. století, jsou tyto dodnes dechberoucí podívanou pro statisíce turistů, kteří každoročně navštíví Istanbul.

Věra Stará

Věra StaráExpert Radynacestu.cz

Prožijte novou zemi tak, jak ji prožívám já.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 27 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chram-svateho-spasitele-v-chore/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024