Christiansborg Slot: vládní úřady se vší okázalostí

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6026x

Christiansborg Slot je monumentální kodaňský palác, ve kterém sídlí parlament.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Mnohé z exponátů vystavených v královských stájích a kočárovnách se dodnes využívají při královských recepcích? K vidění jsou i kočáry královské rodiny.

Slotsholmen je kodaňský ostrov, který se pyšní nejenom tím, že právě tady se nachází sídlo vlády, ale i tím, že je jakousi pokladnicí historicky významných míst. V jeho srdci leží Christiansborg Slot, palác monumentálních rozměrů, v němž sídlí parlament i další vládní úřady. Až budete stát na zdejším velkém hlavním nádvoří, jezdecká atmosféra vás jistě zcela pohltí.

Současný zámek Christiansborg Slot je již sedmým v pořadí, stojícím na tomto místě. Původní hrad tu nechal ve 12. století postavit zakladatel města biskup Absalon. Stavba zchátrala, další byla svržena, další vyhořela… A tak se dělo až do roku 1928, kdy byl postaven zámek, který mohou návštěvníci Kodaně obdivovat dodnes. Do historie hradu lze nakouknout prostřednictvím návštěvy ruin předcházejících hradů pod současným palácem.

Královské reprezentační komory i parlament

Hlavnímu nádvoří dominuje socha krále Kristiána IX.Hlavnímu nádvoří dominuje socha krále Kristiána IX.

Snad nejoslnivější částí Christiangsborgu jsou Královské reprezentační komory (De Kongelige Repræsentationslokaler). V místní okázalé renesanční síni královna pořádá bankety pro své hosty. Pozornost návštěvníků tu poutají barevné gobelíny. Na jednom z nich jsou zpodobněni královna a její manžel jakožto Adam a Eva, i když oblečení, v dánské rajské zahradě.

Ve velkém paláci dnes sídlí Folketinget, dánský parlament jakožto nejvyšší zákonodárný sbor, i další vládní úřady. Při prohlídce s průvodcem lze navštívit spojovací vestibul zvaný Vandrehallen, v němž je uložen originál dánské ústavy, platné od roku 1849.  

Královští koně na hlavním nádvoří

Nádvoří Christianborgu se používalo jako cvičiště koníNádvoří Christianborgu se používalo jako cvičiště koní

Velké hlavní nádvoří se kdysi používalo jako cvičiště koňů královské rodiny a jezdecká atmosféra vás tu pohltí i dnes. Severní strana náměstí je lemována stájemi, zatímco ta jižní kočárovnami. Součástí královských stájí (De Kongelige Stalde) je i muzeum drožek a také bývalé dvorní divadlo, které v současné době slouží jako divadelní muzeum.

Muzeí je ovšem v areálu více. Jedním za všechny jmenujme Thorvaldsens museum, které vystavuje díla proslulého dánského sochaře Bertela Tborvaldsena. Ten po svém dlouhém pobytu v Římě, kde čerpal inspiraci především v mytologických námětech, daroval svou soukromou sbírku děl dánskému státu a návštěvníci si ji tak mohou prohlédnout dodnes.

Čtení: Zájezdy do Dánska – srovnání a doporučení

Symbol města: Burza

Co by kamenem dohodil od Christiansborgu se nachází budova burzy – Børsen. která patří k nejhezčím a také nejnápadnějším stavbám ve městě. Proto se stala i jedním ze symbolů Kodaně. Její špici svírají čtyři zapletené ocasy divokých draků. Byla postavena ve 20. letech 17. století a jako burza se začala využívat až od 19. století, přesto je nejstarší funkční burzou v Evropě.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/christiansborg-vladni-urady-se-vsi-okazalosti/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024