Christiania: území na vlně alternativy přímo v srdci Kodaně

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 25157x

Christiania je svobodné alternativní území v Kodani.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V Christianii se vyrábí velmi žádané kodaňské kolo? Vpředu má dřevěnou krabici na vožení dětí i nákupů.

Trocha alternativy nikdy neuškodí. A kde jinde k ní „přičuchnout“ než v liberálním Dánsku? Přímo v Kodani, na velmi žádaném místě, se nachází Svobodný stát Christiania, alternativní čtvrť a jedno z nejstarších squatterských a hippie sídlišť v Evropě. Její návštěva při výletu do Kodaně je působivým zážitkem, i když není úplně pro každého…

Svobodný stát Christiania najdete ve čtvrti Christianshavn, na umělém ostrově na východní straně Kodaně. Pěšky sem od radničního náměstí dojdete přibližně za půl hodiny. A procházka se vyplatí. Rázem se totiž ocitnete takřka v jiném světě.

Vlastní zákony nezákony

Vítejte v Christianii Vítejte v Christianii

Ocitnete se na území s vlastními zákony, obklopeni velice smíšenou populací a volnomyšlenkářským duchem a budete mít možnost prozkoumávat alternativní obchůdky i zajímavé graffiti. Celá zóna se rozprostírá na místě bývalého vojenského opuštěného pozemku, který v roce 1971 zabrali squatteři a prohlásili ho za „svobodný stát“.

Policie se sice pokoušela území několikrát vyklidit, o slovo se hlásí i developeři, kterým se zamlouvá tento velmi žádaný pozemek, své udělala i změna vlády v roce 2002, ovšem území si stále žije svým vlastním alternativním životem. Ani s oficiálním zrušením tolerance obchodu s marihuanou v roce 2004 si místní příliš hlavu nelámou a drogy tu lze sehnat i na hlavní nákupní ulici, která nese název Pusher Street.

Christiania přitahuje

V Christianii se setkáte s mnoha graffiti V Christianii se setkáte s mnoha graffiti

Christiania je označována za „sociální experiment“, který přitahuje nekonformní intelektuály, buskery i další alternativně smýšlející jedince různého ražení. A nejen je. Místní atmosféru chtějí zažít snad všichni návštěvníci dánského hlavního města. Ne pro všechny je ale návštěva Christianie vhodná. Můžete tu sice strávit příjemné odpoledne v jakési klidné oáze mimo ruch velkoměsta, třeba se sklenicí piva v ruce nebo v některém z restauračních podniků, kam s oblibou zavítá i kodaňská smetánka, na druhou stranu se ale můžete setkat i s policejní razií či jinou podívanou, která by nemusela být pro vaše oči zrovna tím pravým.

Christiania je pojem a právě velká turistická oblíbenost je dost možná jedním z důvodů, proč svérázné území nadále žije svým životem a nepodlehlo například developerským plánům, které o něj silně bojovaly mj. v roce 2009. Místo v centrální části Kodaně, nacházející se navíc pěkně u moře, je totiž velmi lukrativní adresou. Zdejší neplatiči nájmů ani daní z pozemků, kterých tu žije přibližně tisícovka, jsou tak mnohým trnem v oku.

Čtení: Zájezdy do Dánska – srovnání a doporučení

S chutí (a bez foťáku) do toho!

Čtvrť Christianshavn, ve které se Christiania nachází, je lukrativní adresou Čtvrť Christianshavn, ve které se Christiania nachází, je lukrativní adresou

V Christianii platí vlastní zákony, jako například právo stavět bez povolení, které tu dalo vzniknout svérázné architektuře, připomínající tak trochu české zahrádkářské kolonie. Nesmí sem vjíždět motorová vozidla, nesmí se tu nosit zbraně, platí společné hospodaření, mají zde svojí vlajku i svou vlastní měnu.

Až se vydáte Svobodný stát Christiania prozkoumat a zažít na vlastní kůži, nezapomeňte, že tu všude platí přísný zákaz fotografování. Místní ho skutečně považují za velký přestupek, tak buďte opatrní a zážitky radši ukládejte přímo do hlavy.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/christiania-uzemi-na-vlne-alternativy-primo-v-srdci-kodane/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024