Botanická zahrada v Kodani: barevná a voňavá oáza v srdci města

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 10095x

Botanická zahrada v Kodani je barevnou voňavou oázou v samém centru města.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Při návštěvě Kodaně „dobijte baterky“ v místní botanické zahradě. Za vstupné nezaplatíte nic, dojmů si odnesete bezpočet.

Stovky druhů rostlin, oku lahodících barev, příjemných vůní, prostor pro obdivování vší té krásy, pro poznávání, ale i dlouhé procházky a pro relaxaci. Taková je kodaňská botanická zahrada. Nachází se v samém centru dánského hlavního města a její návštěva je příjemným „osvěžujícím“ zážitkem, který není radno si nechat ujít.

Botanická zahrada (Botanisk Have) leží přímo v centru Kodaně a je jednou z nejstarších botanických zahrad v Evropě. Její historie sahá do roku 1600, kdy král Kristián IV. poskytl pozemky na založení zahrady místní univerzitě.

Zahrada byla postupně rozšiřována, přibyly i skleníky, které jsou dodnes její nedílnou součástí. Musela být i stěhována. Její konečné umístění a podoba je z roku 1870. Při svém založení sloužila botanická zahrada pouze pro účely univerzity, volně zpřístupněná veřejnosti byla až roku 1763.

Z Dánska i z opačné polokoule

V zahradě roste kolem 13 000 druhů rostlinV zahradě roste kolem 13 000 druhů rostlin

Na ploše kolem 10 ha tu návštěvníci mohou obdivovat nejen dánskou flóru, ale také rostliny dovezené z mnoha dalších koutů světa. Celá zahrada je rozdělena do částí právě podle teritoriálního rozdělení druhů rostlin na planetě.

Procházka zahradou je tak velmi různorodá a proměnlivá. Nedílnou součástí areálu je i komplex působivých skleníků, kterých je dohromady 27. Ne všechny jsou ale veřejnosti přístupné, většina z nich slouží především místním zahradníkům pro pěstování a šlechtění rostlin.

Obdivuhodné skleníky

Botanická zahrada je zároveň velkým městským parkemBotanická zahrada je zároveň velkým městským parkem

Nejpůsobivější je hlavní skleník v centrálním skleníkovém komplexu, pocházející z roku 1874. Je architektonickou dominantou, která se inspirovala Křišťálovým palácem ze světové výstavy v Londýně v roce 1851. Jeho plocha je skutečně úctyhodná – činí přibližně 3000 m2. Jeho součástí je i prales s vzrostlými tropickými palmami, liánami a cykasy.

Tzv. Suchý skleník je určený pro kaktusy a sukulenty, samostatný skleník mají také orchideje i sbírka begonií, jejichž jednotlivé druhy rozkvétají v různou roční dobu. Celkem v zahradě roste přes 13 000 druhů rostlin včetně těch pouštních. Hojně je zastoupena i středomořská kvetoucí flora.

Pokud sami patříte mezi nadšené zahradníky či vás tento koníček při návštěvě kodaňské botanické zahrady dostane, pak určitě uvítáte přítomnost zahradnictví přímo v areálu. Součástí jsou i muzea.

Zahrada je vlastně velkým městským parkem, do kterého se neplatí vstupné. Je přístupná celoročně a nachází se v blízkosti takových významných kodaňských budov, jakými jsou zámek Rosenborg Slot, Mramorový kostel Frederikskirke, rezidence dánské královské rodiny Amalienborg Slot či Kulatá věž Rudentårn.

Na některé travnaté plochy je umožněn volný přístup, a tak se tu můžete třeba i natáhnout a příjemně si během návštěvy Kodaně odpočinout.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/botanicka-zahrada-v-kodani-barevna-a-vonava-oaza-v-srdci-mesta/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024