Kastellet: vojenská pevnost ve tvaru pěticípé hvězdy

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11750x

Kastellet je kodaňská vojenská pevnost ve tvaru pěticípé hvězdy.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Pět bašt, výrazně červené domky pro bývalé vojáky, dům vojevůdce i větrný mlýn, to vše do tvaru hvězdy. Taková je pevnost Kastellet, kdysi jedna z obranných pevností Kodaně a dnes jedna ze dvou částí, která z někdejšího městského opevnění zbyla. V bývalé vojenské pevnosti dnes panuje příjemná atmosféra, která láká k procházkám.

Kastellet znamená dánsky citadela, tvrz či pevnost. A jako součást městského opevnění byl komplex skutečně v 17. století postaven. Celé nové opevnění v tu dobu vznikalo na místě původních středověkých hradeb na přání Kristiána IV. a sloužilo téměř do roku 1900, kdy byly jeho poslední zbytky (kromě pevnosti Kastellet a části opevnění ve čtvrti Christianshavn) odebrány.

Kdysi zákaz vstupu, dnes zve k procházkám

Typické červené domky sloužily k ubytování vojákůTypické červené domky sloužily k ubytování vojáků

Dnes se na místo původního opevnění chodí na procházky – po svržení hradeb totiž vznikl zelený okruh města, kde se dá chodit po trávě i po vyšlapaných pěšinkách. A na poklidné procházky se chodí i do samotné pevnosti Kastellet, panuje v ní totiž poklidná atmosféra.

I poklidná atmosféra ovšem dokáže budit respekt. Vojáci se v oblasti dodnes pohybují. V domě někdejších vojevůdců dnes sídlí velitel dánské obrany. Své sídlo tu mají i další vojenské či obranné instituce. Objekt patří dánskému Ministerstvu obrany.

Co je k vidění?

V areálu je k vidění i větrný mlýnV areálu je k vidění i větrný mlýn

Do pevnostního areálu lze vstoupit dvěma branami: Královskou z jižní strany, Norskou od severu. Obě jsou pěkně zdobené a pocházejí z roku 1663. K vidění je dále pět bašt – Králova, Královnina, Hraběcí, Princeznina a Princova. Typické červené domky s mansardovou střechou byly původně postaveny jako ubytovny pro místní vojáky.

V areálu dále narazíte i na malý domeček, ve kterém se skladoval střelný prach, tu a tam uvidíte dělo, větrný mlýn a můžete navštívit i jedno ze dvou menších muzeí. Dobré akustiky místního kostela je využíváno pro pořádání koncertů a koncerty i další kulturní akce se konají také na volných prostranstvích v Kastelletu. Nechybí každoroční koncert pořádaný 28. října, v den založení pevnosti.

Kastellet je jednou z nejzachovalejších pevností severní Evropy. Důležitou roli v obraně proti Britům hrála pevnost v roce 1807 během tzv. Bitvy o Kodaň. Během německé invaze do Dánska roku 1940 byla pevnost zabrána německými vojáky, kteří kotvili v nedalekém přístavu.

Mezi lety 1989–1999 byla pevnost restaurována za finanční podpory dánské podnikatelské skupiny Maersk, zabývající se hlavně logistikou a stavbou lodí. Dnes Kastellet láká k návštěvě. Bonus navíc: k Malé mořské víle, symbolu Kodaně, je to odsud co by kamenem dohodil.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kastellet/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024