Lincolnův památník ve Washingtonu D.C.: bílý chrám ukrývající obří sochu prezidenta

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 1. 2018 • Přečteno 9245x

Na západním konci Mallu se nachází bělostný chrám uzavřený sloupovou kolonádou, ve kterém se nachází sedící socha Abrahama Lincolna.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do WashingtonuZobrazit zájezdy

Na rozlehlém zeleném prostranství a v parku Washingtonu D.C., National Mall se nachází spousta památníků a muzeí. Lincolnův památník, ukrývající sochu prezidenta Abrahama Lincolna tvářící se hrdě, patří mezi ty nejoblíbenější. Pojeďte se podívat do hlavního města USA a poznejte jedinečný památník postavený k uctění památky prezidenta, jehož život skončil nešťastně v rukou atentátníka.

Abraham Lincoln, prezidentem v době nesvářeného Severu a Jihu

Bohužel byl zavražděn atentátníkemBohužel byl zavražděn atentátníkem

Když byl právě zvolený 16. prezident Spojených států amerických, Abraham Lincoln, slavnostně roku 1861 inaugurován, netušil ještě, že už zhruba za měsíc od inaugurace zaútočí vojska Konfederace na pevnost Sumter, a tím vznikne válečný konflikt, známý také jako válka Severu proti Jihu.

Státy, které se odtrhly od Unie, daly vzniknout nové formaci, zvané státy Konfederace neboli jižanské státy, které byly na rozdíl od průmyslového severu více závislé na zemědělské práci, a tudíž také na práci otroků. Celý válečný konflikt končí vítězstvím Unie a zrušením otroctví. Prezident Abraham Lincoln si ani pořádně neužije vítězství, když je po pár dnech zavražděn ve Fordově divadle, kam se šel podívat s manželkou na divadelní představení.

Bílý chrám k uctění památky prezidenta

Bílý chrám k uctění památkyBílý chrám k uctění památky

Na západním konci Mallu se nachází bělostný chrám uzavřený sloupovou kolonádou, ve kterém se nachází sedící socha Abrahama Lincolna. Krásné sloupořadí je inspirováno starověkými řeckými chrámy. Hlavním architektem památníku byl Henry Bacon, který si přál vytvořit okázalé dílo.

A to se mu podařilo, protože tento památník patří mezi ty nejoblíbenější. Ačkoliv byly původní plány na výstavbu schválené Kongresem prakticky ihned, trvalo bezmála 50 let, než byl Lincolnův památník v květnu roku 1922 slavnostně otevřen. Ceremonie se zúčastnilo na 50 000 lidí včetně jediného přeživšího syna prezidenta Abrahama Lincolna, Roberta Todda, který se přišel podívat, jak je jeho otec navěky zvěčněn v chrámě ve Washingtonu D.C.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Symbolická čísla a mramor, který pochází z různých států Ameriky

Socha Abrahama LincolnaSocha Abrahama Lincolna

57 let po Lincolnově smrti byl otevřen památník, který čítá na 36 sloupů. Jedná se o symboliku, jelikož počet sloupů odkazuje k počtu států USA ke dni úmrtí prezidenta. Památník je skoro 58 metrů dlouhý a zhruba 36 metrů široký. Na výšku má skoro 30 metrů. Sedící socha Abrahama Lincolna je skoro 6 metrů vysoká a je stvořena z 28 mramorových kvádrů z Georgie.

Nástěnné malby jsou odrazem doby, ve které Lincoln žil, a představují ukončení americké občanské války a zrušení otroctví. Mramor, ze kterého je celý památník stvořen, pochází z různých oblastí a států, například z Georgie, Tennessee, Alabamy či Colorada. Památník je také oblíbeným místem filmařů, natáčela se zde například scéna s Nicolasem Cagem, jak sedí na schodech ve filmu Lovci pokladů. Poznejte toto jedinečné místo i vy!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Washington)

Americká ikona Washington

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Washingtonu

Zájezdy do Washingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lincolnuv-pamatnik/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024