Kapitol USA: sídlo Senátu a Sněmovny reprezentantů a dominanta města na stejnojmenném kopci

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 12. 2017 • Přečteno 9575x

Celá budova je postavena v neoklasicistním slohu a odráží ideály a sny zakladatelů, když vytvářeli nový stát.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do WashingtonuZobrazit zájezdy

Je to jedna z prvních budov, kam míří kroky turistů, když navštíví hlavní město Spojených států amerických, Washington D.C. Nádherná bílá budova s kopulí stojí na kopci Kapitol a je místem schůzí zákonodárného sboru USA, který se skládá ze Senátu a Sněmovny reprezentantů. Nevynechejte možnost navštívit místo, které je nedílnou součástí historie města a Spojených států!

Zrození hlavního města Spojených států amerických

Washington D.C., hlavní město USA, bylo postaveno na místě, které díky své výhodné poloze mezi severem a jihem splnilo přísné požadavky na výstavbu hlavního města. Po vyhlášení americké nezávislosti se nemohli zástupci dohodnout, kde bude vlastně nové hlavní město ležet.

Ze všech návrhů bylo vybráno podmáčené území s bažinami kolem řeky Potomac a první prezident Spojených států amerických George Washington určil, kde bude přesně město vystavěno. Základní kámen byl slavnostně položen v roce 1791 a výstavba nového hlavního města mohla začít.

Slavnostní ceremonie k položení základního kamene na kopci Kapitol

Jedinečný design budovyJedinečný design budovy

O dva roky později, 18. září roku 1793, se shromáždil dav kolem prezidenta George Washingtona, který oficiálně pokládal základní kámen na výstavbu budovy, která bude plnit důležitou roli ve vývoji států. Jedná se o budovu Kapitolu, sídlo zákonodárného sboru Spojených států amerických, který se skládá ze Senátu a Sněmovny reprezentantů.

Architektem první budovy Kapitolu se stal Dr. William Thornton, který byl povoláním lékař. Jeho návrh, jenž spočíval v rozdělení budovy pomocí rotundy, která byla umístěna ve středu, byl přijat a na stavbě se mohlo začít pracovat.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Zničení Kapitolu a další fáze výstavby

Novou budovu, stále ještě ve fázi výstavby, zapálila po dobytí města v roce 1814 britská vojska a jen díky dešti byl požár uhašen a Kapitol nebyl tak zcela zničen. Rekonstrukce se ujal bostonský architekt Charles Bulfinch a budova byla roku 1826 konečně dostavěna. O pár let později nastal problém. Od roku položení základního kamene uteklo už několik let a počet států se skoro zdvojnásobil.

A tak místo původních 30 senátorů jich bylo najednou dvojnásob, také ve Sněmovně reprezentantů se rozrostl počet členů z původních 69 na více jak 200 a budova byla najednou malá a nedostačující potřebám Kongresu. Díky tomu bylo rozhodnuto v 50. letech 19. století o rozšíření budovy, kterého se ujal architekt Thomas U. Walter, jejž vybral třináctý americký prezident Millard Fillmore.

Thomas rozšířil Kapitol, severní a jižní křídlo, a když viděl, jak jeho práce úspěšně pokročila, rozhodl se i pro vytvoření nové kopule, jelikož ta původní dřevěná byla v porovnání s celou budovou malá. Nová kopule je litinová a na jejím vrcholu se nachází socha Svobody (Statue of Freedom), která je skoro 6 metrů vysoká. Po více jak deseti letech byla budova Kapitolu přestavěna do dnešní podoby.

Jedinečný design budovy, který ohromí jak zevnitř, tak i zvenku

Byl položen základní kámen a stavba se dala do pohybuByl položen základní kámen a stavba se dala do pohybu

Celá budova je postavena v neoklasicistním slohu a odráží ideály a sny zakladatelů, když vytvářeli nový stát. V budově najdete několik soch, obrazů a dalších uměleckých děl, které stojí za to vidět. Středobodem a také poznávacím znamením, díky kterému Kapitol poznáte, je rotunda s kupolí.

Zajímavostí je i to, že v podzemí Kapitolu jezdí malé vláčky, které slouží k přepravě mezi budovami, není to ovšem určeno pro turisty. Interiér nejvíc zaujme díky fresce, kterou namaloval italský umělec Brumidi a znázorňuje prvního amerického prezidenta, jak stoupá do nebe.

Kolem obvodu můžete pak obdivovat umělecky zpracované vyobrazení americké historie, a to od připlutí Kryštofa Kolumba přes výjevy španělských dobyvatelů, údajné lásky kapitána Smitha a Pocahontas až po zrození letectví.

Otevírací doba Kapitolu

V roce 2008 bylo postaveno oficiální návštěvnické a informační centrum pro turisty (Capitol Visitor Center), ve kterém se nacházejí mapky a informace. Kapitol bývá otevřen turistům každý den od 8:30 až do 16:30 od pondělí do soboty kromě Dne díkuvzdání, Vánoc, Nového roku anebo když je inaugurace nového prezidenta. Vstup je zdarma, ale prohlídku je lepší rezervovat předem na oficiálních webových stránkách Kapitolu.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Washington)

Americká ikona Washington

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Washingtonu

Zájezdy do Washingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kapitol-spojenych-statu-americkych/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024