Biskupský palác v Győru: tisíc let staré sídlo diecéze láká na historii i dechberoucí výhledy z rezidenční věže

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 11. 2019 • Přečteno 3159x

Biskupský palác (někdy také nazývaný jako Biskupský hrad) je už téměř tisíc let sídlem győrského biskupství.

Vyberte si z našich zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

V čele historického centra turisty oblíbeného lázeňského města se tyčí Biskupský palác, který je už téměř tisíc let domovem místní diecéze.

Je tvořen komplexem architektonicky zajímavých budov, z nichž už z dálky nepřehlédnete komolou rezidenční věž, ze které jsou ty nejkrásnější výhledy na celé město. Dozvíte se tady také mnohé o historii maďarského biskupství a ve sklepení poznáte úděl mučedníků. 

Památek plný Kapitulní vrch

Palác je komplex architektonicky zajímavých budovPalác je komplex architektonicky zajímavých budov

Malebné barokní město Győr, které v češtině známe také pod názvem Ráb (podlé místní řeky Ráby), je živou metropolí severozápadního Maďarska. Leží na půli cesty mezi Budapeští a Bratislavou a je správním městem župy Győr-Moson-Sopron. Patří k největším a na památky nejbohatším městům v zemi.

Aby taky ne, už před 2 500 lety zde Keltové založili osadu Arrabona a v dobách římské říše byl Győr centrem Panonie. Je nejen kulturním, ale také industriálním střediskem, v průmyslových zónách na okraji města mají své odštěpné a dodavatelské závody takové věhlasné firmy, jako je Audi, Porsche, či Lamborghini. 

Győru se často přezdívá „město řek“, a to z toho prostého důvodu, že jej protínají hned tři vodní toky – Rába, Rábca a Mošonský Dunaj, na hranici města se do Ráby navíc vlévá ještě řeka Marcal. Nad soutokem Ráby a Mošonského Dunaje se tyčí takzvaný Kapitulní vrch (Káptalandomb), který je nejstarší částí města, původním městským jádrem a domovem hned několika pro město klíčových budov.

Nejvýznamnější z nich je bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Nagyboldogasszony-székesegyház) s gotickou kaplí sv. Ladislava, ve které je uložena vzácná relikvie – stříbrná herma svatořečeného krále Ladislava. Historie původní katedrály sahá až do 11. století, kdy bylo ve městě založeno biskupství. Její dnešní podoba byla dokončena někdy po roce 1770 a v roce 1997 ji papež Jan Pavel II. povýšil na baziliku minor.

Vedle baziliky na vršku najdete několik zajímavých muzeí, třeba městské muzeum umění (Borsos Miklós Múzeum Győr), kapitulní muzeum (Káptalanház Kiállítás) nebo archeologické lapidárium (Várkazamata-Kőtár). A v neposlední řadě zde stojí také nepřehlédnutelný Biskupský palác, který se svou ikonickou komolou věží utváří nezaměnitelný reliéf města a už téměř tisíc let poskytuje stabilní zázemí místnímu nejvyššímu duchovenstvu. 

Téměř tisíciletá historie hradu

Rezidenční věžRezidenční věž

Biskupský palác (někdy také nazývaný jako Biskupský hrad) je už téměř tisíc let sídlem győrského biskupství. To bylo zde, stejně jako na osmi dalších místech v zemi, založeno uherským svatým králem Štěpánem I. počátkem 11. století. Jde o skupinu budov rozličných architektonických stylů, ve kterých má své zastoupení architektura gotická, renesanční i barokní.

V jádru celého komplexu stojí komolá rezidenční věž. Robustní tvrz s gotickými prvky patří k nejstarším stavbám v celém paláci, její spodní část s takzvanou únikovou chodbou a vedlejším, křížově klenutým sálem pochází ze 14. století. 

Palác byl opakovaně napadán a obléhán Turky, vždy se ale nakonec vrátil do správných rukou. Ze stran od řeky je obehnán zbytky kamenné a cihelné středověké, potažmo tereziánské fortifikace. Pod jeho základy byly nalezeny ostatky římských budov. Dnešní podoba hradu je zásluhou hraběte Ference Zichyho, který mezi lety 1743–1783 zajistil jeho rekonstrukci a celý komplex nechal rozšířit do současných rozměrů. Poslední větší rekonstrukce proběhla v roce 1984. 

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Nejkrásnější výhled na město i velmi autentická expozice

V přízemí budovy se dozvíte zajímavosti z historie győrského biskupstvíV přízemí budovy se dozvíte zajímavosti z historie győrského biskupství

Vzhledem k tomu, že Biskupský palác stále slouží místní diecézi, většina jeho komnat je veřejnosti nepřístupná. Před několika lety ale byla zpřístupněna rezidenční věž, z jejíhož vrcholu je nádherný výhled na celou okolní krajinu. Tupá věž, jak se jí příhodně přezdívá, je nepřehlédnutelná pro svůj – na věž poměrně atypický – zkosený tvar a lze ji označit za jednu z nejikoničtějších staveb města.

V přízemí budovy se dozvíte zajímavosti z historie győrského biskupství. Můžete se například poučit o historii kultu uherské Svaté koruny (nejcennějšího maďarského klenotu), Svaté pravice (paže, která je považována za pravou ruku sv. Štěpána I., krále uherského) a sv. Ladislava z Győru.

Poté vás čeká nekonečný výstup na samotný vrchol věže, dechberoucí výhledy do širého okolí jsou ale zaručeně sladkou odměnou. Nikam nespěchejte a cestou si udělejte zastávky v mezipatrech, která jsou zdobená časosběrnými panoramatickými fotkami.

Neméně zajímavý zážitek na vás čeká i ve sklepních prostorách věže. Tady se nachází moderní, velmi autenticky pojatá výstava věnovaná blahoslavenému biskupovi Vilému Aporovi. Ten byl o Velikonocích roku 1945 zastřelen sovětským vojákem, když se snažil ochránit ženy a dívky, které se ve sklepení ukrývaly před násilnickými ozbrojenci.

Expozice blíže představuje život kněze, dobu, ve které žil, i jeho mučednickou smrt. Svým umístěním ve ztísněném tmavém podzemí umožňuje na vlastní kůži pocítit temnotu dob minulých a zároveň potvrzuje, jak výjimečně klidnou a odhodlanou povahu Vilém Apor musel mít.

Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, vstupné činí 1000 HUF (cca 80 Kč) pro dospělé a 500 HUF (40 Kč) pro děti, studenty a seniory.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/biskupsky-palac/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024