Rock of Cashel: nechte se unést legendou o ďáblu

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2017 • Přečteno 14447x

Rock of Cashel je jedním z nejzachovalejších křesťanských areálů Irska.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Při příjezdu k tomuto významnému duchovnímu místu Irska již zdálky uvidíte soubor věží a cimbuří tyčících se na vyvýšenině. Legenda praví, že Rock vznikl díky ďáblu, který letěl kolem. Ďábel zahlédl na tomto místě svatého Patrika, jak staví klášter, což ho tak šokovalo, že kámen, který držel v ústech upustil. Právě zde totiž svatý Patrik utrhl trojlístek, aby na něm vysvětlil boží trojjedinost.

Kříž sv. Patrika

Kříž svatého PatrikaKříž svatého Patrika

Do areálu se vstupuje tzv. Hall of the Vicars (Síň farářů) z 15. století. V přízemí budovy je umístěný originál kříže sv. Patrika. Tam, kde stával venku, je dnes umístěná replika. Podle tradice sloužil podstavec kříže ke korunovaci velekrálů v Munsteru. Kříž zobrazuje z jedné strany Krista a z jedné strany sv. Patrika.

Kaple se sarkofágem

I když se jedná o zříceninu, původní rozložení hradu je stále patrnéI když se jedná o zříceninu, původní rozložení hradu je stále patrné

Velice významnou architektonickou památkou je kaple Cormac´s Chapel z 12. století. Je totiž nejstarším a nejkrásnějším zachovaným románským kostelem v Irsku, který má ojedinělou sochařskou výzdobu. Stavbu tvoří dvě čtvercové věže, které byly projektovány pravděpodobně mnichy z německého Řezna. Kromě úžasné vnitřní výzdoby se v kapli nachází i sarkofág, kde je údajně pohřben sám král Cormac.

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

Katedrála

Hradu se přezdívá také Ďáblův kámenHradu se přezdívá také Ďáblův kámen

Hlavní část areálu tvoří katedrála s přilehlou válcovou věží. Stavba byla započata ve 13. století a jsou na ni patrné anglonormanské gotické prvky. Na první pohled Vás zaujmou mohutné obvodové zdi a vysoká štíhlá okna. Zajímavé je i to, že kněžiště je delší než chrámová loď. V těsné blízkosti katedrály je 28 metrů vysoká válcová věž, která měla pozorovací i obrannou úlohu a pravděpodobně pochází již z 10. století.

Procházka k opatství

I zde potkáte všudepřítomné irské ovečkyI zde potkáte všudepřítomné irské ovečky

V okolí Rock of Cashel leží i opatství Hore Abbey, které pochází z 13. století a vy se k němu dostanete příjemnou dvacetiminutovou procházkou.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rock-of-cashel/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024