Aranské ostrovy: výlet do minulosti

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9340x

Aranské ostrovy leží v Galwayské zátoce. Tvořeny jsou třemi ostrovy.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Dnes je nejturističtějším místem Aranských ostrovů ostrov Inishmore? Pro představu měří 13 × 3 kilometry a je z ostrovů největší. Tento ostrov je nadohled od Cliffs of Moher (Mohérových útesů).

Souostroví Aranské ostrovy, které tvoří tři ostrovy Inishmore, Inishmaan a Inisheer, leží v Galwayské zátoce asi 45 kilometrů od pobřeží. Ostrovy jsou posety památkami z předkřesťanské a raně křesťanské doby. Na ostrovech se mluví výhradně irsky a ještě na počátku 18. století zde díky izolovanosti od pevniny přežíval poměrně primitivní způsob života.

Historie ostrovů

Kruhové stavby z doby železné ukazují, že ostrovy byly obydleny někdy kolem roku 700 př. n. l. Významnými obyvateli posléze byli křesťané od 5. století, kteří pak zakládali postupně kláštery i na pevnině. Důležitost souostroví rostla s obchodním významem přístavu Galway. V době, kdy Angličané ztratili o území Galwaye zájem, ztrácely na strategickém významu i Aranské ostrovy. Izolace ostrovů tak dovolovala zachování původní irské kultury.

Na ostrovech očekávejte památky z doby železné, křesťanské památky, pevnosti, divokou přírodu, ale i pláže, z kterých si lze zaplavat. Někteří lidé zde ještě stále nosí tradiční pestrobarevné šály a živí se výhradně zemědělstvím a rybolovem.

Na ostrovy trajektem

Na ostrovy se dostanete trajektem buď z Galway nebo městečka Doolin.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/aranske-ostrovy/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024