Ženevské jezero: Proč Švýcarskou riviéru miloval Chaplin, Dostojevskij i Mercury?

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 2. 2022 • Přečteno 3352x

Ženevské jezero a jeho letoviska si oblíbili místní, cestovatelé, ale i nejedna známá osobnost. Pořád si přitom zachovávají malebnost a atmosféru horských městeček.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Patří k největším evropským jezerům, nachází se na pomezí dvou zemí – Švýcarska a Francie, a mezi cestovateli je lákadlem celoročně. Ženevské jezero a letoviska na jeho pobřeží si oblíbili i umělci z celého světa jako Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Henryk Sienkiewicz, Charlie Chaplin nebo třeba Freddie Mercury. V okolí jezera se nachází známá vinařská oblast Lavaux, čokoládovna Nestlé nebo třeba Olympijské muzeum. Co ještě byste měli vědět, než sem vyrazíte? 

Ženevské jezeroŽenevské jezero

Ženevské jezero je s rozlohou 580 km² největším švýcarským i francouzským jezerem, zároveň je největším jezerem v Alpách a jedním z největších jezer v celé Evropě. Z celkové rozlohy připadá kolem 60 % plochy Švýcarsku (severní, východní a západní břeh jezera) a zbývajících 40 % plochy Francii (jižní břeh jezera).

Francouzský název jezera Lac Léman je odvozen od latinského názvu oblasti, ve které se nachází. Ačkoliv je jezero ledovcového původu a je zčásti obklopeno horami, v zimě nezamrzá a teplota v něm dosahuje 4 až 5 °C (v letním období pak až 24 °C).

Kudy tudy za zážitky? 

Řeka RhoneŘeka Rhone

V oblasti Ženevského jezera se dá strávit několik dní, ideálním výchozím bodem na výlety je Ženeva ležící na jihozápadním konci jezera v místě, kde z něj vytéká řeka Rhône. Dají se odsud podniknout lodní výlety, které jsou hlavně na švýcarské straně jezera velmi oblíbené.

Po severní straně jezera vede železnice, cesta vlakem ze Ženevy do Montreux trvá lehce přes hodinu a nabízí krásné výhledy na jezero a okolí. Kolem jezera vede z velké části i silnice, po které se dá z Ženevy pohodlně dojet do všech významných letovisek na břehu jezera.

Voda? Z městečka Évian!

Lázeňské městečko EvianLázeňské městečko Evian

Na jižní, francouzské, straně jezera stojí za návštěvu především lázeňská městečka Thonon a Évian. Druhé jmenované městečko si získalo věhlas po celém světě, místní lázně a luxusní hotelové resorty v minulosti navštívili mimo jiné angličtí králové Eduard VII. a Jiří V. V Évianu také od 20. let 19. století vyrábí a balí stejnojmennou minerální vodu, která se prodává po celém světě.

Évian se nachází přes jezero přímo naproti švýcarskému městu Lausanne, se kterým je spojeno trajektem. Ten mezi oběma městy jezdí několikrát denně od brzkých ranních do pozdních nočních hodin, doba jízdy je 35 minut.

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

Mercuryho Montreux 

Socha zpěváka Fredie MercuryhoSocha zpěváka Fredie Mercuryho

Na severovýchodní straně jezera se v těsné blízkosti nacházejí letoviska Montreux a Vevey, která si v 19. století oblíbili umělci, kteří sem jezdili odpočívat, a někteří se sem dokonce přesídlili natrvalo.

Montreux si oblíbili především hudebníci, nahrávací studio tady měla třeba skupina Queen a její frontman Freddie Mercury si na okraji městečka pořídil vilku.

V sousedním Vevey zase žili Rousseau, Dostojevskij, Sienkiewicz nebo Charlie Chaplin. Ten zde strávil poslední léta svého života a po jeho smrti mu město věnovalo sochu, která byla odhalena přímo na promenádě u jezera. V jeho bývalém domě nad městem bylo na jaře 2016 otevřeno Chaplinovo muzeum.

Sladké Vevey

Pověstná vidlička zapíchnutá v jezeře před muzeemPověstná vidlička zapíchnutá v jezeře před muzeem

Vevey je sídlem známé potravinářské společnosti Nestlé, která byla pojmenována po svém zakladateli – švýcarském podnikateli Henrim Nestlé. Firma, která dnes působí po celém světě, má dodnes ve Vevey své hlavní sídlo a v polovině 80. let minulého století zde otevřela muzeum Alimentarium, které je zaměřeno na vše kolem jídla a stravování. Před budovou muzea se nachází do jezera zapíchnutá vidlička z nerezové oceli, která je 8 metrů vysoká, 1,3 metru široká a od roku 2014 je zapsána v Guinnessově knize rekordů.

Ovíněné Lavaux

Proslulé vinice v LavauxProslulé vinice v Lavaux

Od Montreux a Vevey se až k městu Lausanne táhne vyhlášená vinařská oblast Lavaux, jejíž rozloha dosahuje 900 hektarů. Zdejší terasovité svahy, které jsou od roku 2007 zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, jsou dobře vidět při plavbě lodí po jezeře nebo při jízdě po dálnici vedoucí z hlavního města Švýcarska Bernu do Lausanne a dále do Ženevy.

Jednou z nejznámějších zdejších odrůd je chrupka bílá, ve Švýcarsku nazývaná Fendant. Toto víno se dá ochutnat a koupit po celém Švýcarsku a vzhledem k tomu, že většina vyprodukovaného vína se prodává na švýcarském trhu a na export je vydána jen část, je u nás tento druh vína málo dostupný.

S oblastí Lavaux je spojený i tradiční festival vína Fête des Vignerons, který se poprvé uskutečnil v roce 1797. Festival se v minulosti konal jednou za 14–28 let, poslední dva ročníky se konaly ve Vevey v letech 1999 a v červenci a srpnu 2019. Po dobu konání festivalu je vždy v centru Vevey vybudována aréna, kde se každý večer konají koncerty a divadelní představení. Při posledním festivalu v roce 2019 byla kapacita arény 20 000 diváků a během celého festivalu v aréně i na dalších pódiích ve Vevey vystoupilo na 6 000 umělců.

Lausanne s českou stopou

Město Lausanne a slavná katedrála Notre-DameMěsto Lausanne a slavná katedrála Notre-Dame

Na severní straně jezera najdete i město Lausanne, se 140 000 obyvateli čtvrté největší město Švýcarska a hlavní město kantonu Vaud. Město, které se nachází v kopcích nad jezerem, je rozděleno na několik částí a pyšní se jedinými linkami metra na území Švýcarska.

Historická část města se vypíná nad jezerem a dominují jí hlavní náměstí Place de la Palud, a především gotická katedrála Notre-Dame, odkud se za slunečného počasí naskýtají nádherné výhledy na jezero. Lausannské předměstí Vidy, které se nachází přímo u jezera, je od roku 1968 sídlem Mezinárodního olympijského výboru.

V roce 1993 zde pak bylo otevřeno Olympijské muzeum, o jehož otevření snil už na začátku 20. století baron Pierre de Coubertin, jeho sen se ale splnil až o několik desetiletí později na základě iniciativy tehdejšího předsedy Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonia Samaranche. V muzeu je vystaveno na 10 000 exponátů z olympijské historie, mimo jiné i tretra československého atleta Emila Zátopka, který má v parku před muzeem dokonce sochu.

Nyon – něco pro fotbalové fandy!

Město NyonMěsto Nyon

Především mezi fotbalovými fanoušky je známé město Nyon, které leží přibližně na půli cesty mezi Ženevou a Lausanne. To je od roku 1995 (po přestěhování z Bernu) sídlem Unie evropských fotbalových asociací UEFA a pravidelně se zde konají losování evropských fotbalových soutěží, které UEFA pořádá.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 7. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zenevske-jezero-proc-svycarskou-rivieru-miloval-chaplin-dostojevskij-i-freddie-mercury/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024