Centrum Ženevy: květinové hodiny, fontána Jet d´Eau a slavná muzea OSN a Červeného kříže

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8465x

Samotné centrum Ženevy se táhne kolem řeky Rhôny od Ženevského jezera.

Vyberte si z našich zájezdů do ŽenevyZobrazit zájezdy

Při zájezdu do metropole luxusu na jihovýchodě Švýcarska, vyvstane ženám na mysli butik plný krásných značkových hodinek a dalších módních doplňků, pánům však určitě světoznámý autosalon pořádaný každoročně zde v Ženevě. Jiní cestovatelé vidí ale ve městě Ženeva také místo obklopené krásnými horami.

Co byste neměli minout

Kolem Ženevského jezera, francouzsky Lac Léman, se táhne úbočí Jury a na druhé straně už se zvedají Savojské Alpy. Při procházce Starým městem zase turista objeví kromě luxusních obchůdků další zajímavé památky a špičková muzea. V neposlední řadě zatouží navštívit skvělé muzeum mezinárodního výboru Červeného kříže či evropské ústředí Organizace spojených národů.

Turistické autobusy rády zastavují u Ženevského jezera, blízko slavných květinových hodin, kde se vám naskytne pohled na jeden ze symbolů města. Je jím fontána Jet d´Eau, respektive vodotrysk, zurčící přímo z jezera. Původ tohoto vodotrysku sahá až do 19. století, kdy ze zcela praktických důvodů, potřebovali technici vyřešit přetlak vody z hydraulických turbín.

Nejprve se kvůli tomu stavěla umělá přehrada, ale později napadlo podnikavé ženevany udělat z prozatímní výpusti turistickou atrakci. Fontána o neuvěřitelné výšce 140 metrů tryská 500 litrů vody rychlostí 200 km/h. Když stojíte na blízkém molu, může se stát, že při špatném větru budete kapkami smáčeni i vy. Pro pořádnou prohlídku této masy vody zblízka ale zřejmě pár smočených svršků přežijete nebo ne?

Střed města, tedy oblast kolem řeky Rhôny, se táhne od jezera na západ do Francie. Břehy řeky se v průvodcích rozlišují jako Rive Gauche, tedy levý či jižní břeh, a Rive Droite, tedy pravý či severní břeh. Na Rive Gauche můžete absolvovat procházku nábřežními ulicemi s hlavní nákupní zónou, od níž se zvedá Staré město. Univerzitní městečko sahá až na Plainpalais, místo konání ovocných a zeleninových trhů, a za ním se nachází živá osada Carouge s typickými dílnami řemeslníků a příjemnými kavárnami.

Staré město

Pod hradbami Starého města se nachází zajímavá stometrová zeď Mur de la Réformation z roku 1917. Obří pětimetrové sochy dokazují, že ženevané tolik uctívají reformaci a její představitele. Mezi nimi tady stojí Guillaume Farel, první kazatel reformace ve městě, Jean Calvin, tedy Kalvín, jako vůdčí postava reformního hnutí a duchovní otec města, jeho následovník Théodore de Bèze a John Knox, Kalvínův přítel a zakladatel skotského presbytarianismu.

Nápis „Post Tenebras Lux“, motto města a celé reformace, znamená „Po temnotě světlo“. Další postavy a basreliéfy jsou vesměs znázornění z protestantské historie. V samotném Starém městě můžete bloudit dlážděnými uličkami, zhlédnout historicky důležité kostely nebo dojít k centrální katedrále Cathédrale St-Pierre. Neméně zajímavá je pak radnice Hôtel de Ville, kde se odehrávaly mezinárodní debaty a podepisovaly veledůležité dohody z 19. století, tehdy na neutrální půdě.

Na Rive Droite se můžete dostat celkem šesti mosty, z nichž nejznámější a hlavní u břehu jezera je Pont du Mont-Blanc. Takový název dostal most nejspíše proto, že lze odtud dohlédnout na nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc, který se nachází zhruba 80 km odtud. Přes zmíněné mosty dojdete do čtvrtí, kde sídlí luxusní hotely, vlakové nádraží a kosmopolitní čtvrť Les Pâquis, známá restauracemi zaměřenými na snad všechny myslitelné kuchyně světa.

Stejně tak dobře se zde daří sexshopům a prostitutkám. Groteskní je i sídliště s názvem Schtroumpfs, tedy Šmoulové, které vypadá jako postavené z plastelíny. Nezapomeňte navštívit bývalou hodinářskou čtvrť St Gervais, kde stále pár hodinářů, klenotníků a zlatníků prodává svá díla. Severně najdete mezinárodní oblast soustředěnou kolem Náměstí národů – Place des Nations. Přirozeně zde najdete sídla všech známých mezinárodních organizací.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko (Ženeva)

Město mezi dvěma břehy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Ženevy

Zájezdy do Ženevy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/centrum-zenevy/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024