Lausanne: z římského tábora prosperujícím místem s milionovými varhany a ponocným

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 3. 2022 • Přečteno 3526x

Městečko Lausanne leží na pobřeží Ženevského jezera. Vítá své návštěvníky milou atmosférou, historickými budovami a uspává je stylově – za pomoci ponocného.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Lausanne je hlavním městem kantonu Vaud ležícím na severním břehu Ženevského jezera a vzdáleném přibližně hodinu jízdy autem ze Ženevy. S cca 140 000 obyvateli je v současné době po Curychu, Ženevě a Basileji čtvrtým největším městem Švýcarska. O tuto pozici se ale přetahuje s hlavním městem Bern. Jeho historické centrum bylo vystavěno ve vápencových svazích nad jezerem a nabízí pěkný výhled na jezero i protější francouzské letovisko Évian. A proč ještě byste Lausanne měli zařadit na program své cesty do Švýcarska? 

Kromě historického centra města stojí určitě za návštěvu i čtvrť Ouchy s promenádou kolem jezera a také Olympijským muzeem, které se zde nachází.

Lausanne disponuje jako jediné město ve Švýcarsku systémem metra. To má v současné době dvě linky, třetí se již několik let plánuje. Linka M1 je převážně nadzemní dráhou, z celkem 15 zastávek jsou pouze tři podzemní. Modernější linka M2 má většinu stanic umístěných v podzemí, spojuje centrum města právě se čtvrtí Ouchy a jedná se o plně automatické metro.

Na skok do historie

Úchvatná katedrála v LausanneÚchvatná katedrála v Lausanne

Lausanne a okolí byly osídleny již v době neolitu, ve 4. století př. n. l. zde Keltové založili zemědělskou a řemeslnou osadu, kterou pak rozšířili Římané. Ti zde založili tábor zvaný Lousonna, který byl významnou zastávkou na cestě z Itálie do Gálie. Po invazi Alemanů ve 4. století našeho letopočtu prchli obyvatelé tohoto tábora do kopců, tedy do míst, kde se dnes rozkládá Staré Město. Ve čtvrti Vidy lze dodnes najít pozůstatky římské osady, zajímavé je i místní muzeum, které je zaměřeno na toto období.

V roce 1529 do města přišel Guillaume Farel, který byl jedním z Kalvínových pokračovatelů, aby zde kázal reformaci. Město bylo o pár let později dobyto bernskými vojsky, docházelo zde k reformaci kostelů a místní biskupství dokonce muselo přesídlit do nedalekého Fribourgu.

Od 18. století začalo město fascinovat spisovatele a volnomyšlenkáře a přilákalo např. Voltaira, Dickense nebo Byrona. Na přelomu 18. a 19. století pak získalo Lausanne nezávislost, stalo se hlavním městem kantonu Vaud a v době průmyslové revoluce o půlstoletí později zaznamenalo prudký rozvoj a dostalo svou současnou tvář.

Gotická katedrála s unikátními varhany

Vzácné varhany jsou neskutečnou podívanou, poslech je ale ještě příjemnější.Vzácné varhany jsou neskutečnou podívanou, poslech je ale ještě příjemnější.

Dominantou Starého Města je bezesporu gotická katedrála Panny Marie, která byla vystavena ve 12. a 13. století na místě dřívějších skromnějších kostelů. Přestože byla katedrála v následujících staletích několikrát upravována (především hlavní průčelí, jež bylo vystavěno jako ochrana proti prudkým větrům), z velké části si ponechala svoji původní podobu. Asi nejhezčí dekorací je rozetové okno z 13. století, které je umístěné v jižní lodi katedrály.

Katedrála se pyšní výbornou akustikou, kterou je možné zažít během četných koncertů po celý rok. Katedrální varhany patří mezi nejunikátnější na světě a byly sem nainstalovány v roce 2003. Zakázku na jejich výrobu dostala americká firma Fisk a jejich konstrukce trvala deset let. Jedná se o vůbec první varhany zkonstruované touto americkou společností, které byly nainstalovány do evropské katedrály.

Varhany váží čtyřicet tun a jejich cena se pohybovala kolem šesti milionů švýcarských franků (téměř 143 mil. korun). Předchozí varhany od firmy Kuhn z roku 1955 byly převezeny do budovy Polské baltské filharmonie v severopolském přístavním městě Gdaňsk.

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

Ponocný jako z pohádky

Lausanne má svého ponocnéhoLausanne má svého ponocného

Místní raritou je pak tzv. guet (ponocný), který zde od roku 1405 dohlíží na noční klid. Původně ponocný varoval především před požáry, v současné době je jeho úloha spíše symbolická – oznamuje každou celou hodinu mezi 22.00 a 2.00.

Aktuálně zastává funkci ponocného Renato Häusler, v roce 2021 pak byla jako jeho zástupkyně vybrána vůbec první žena v historii. Město Lausanne patří mezi pár evropských měst, která funkci ponocného stále udržují.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lausanne/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024