Jaké suvenýry nakoupit v Benátkách? Vsaďte na klasiku!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18221x

Jaké suvenýry se vyplatí přivézt z Benátek? Vsaďte na klasiku. Poradíme vám, co a kde nakoupit.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Chcete vybrat tu pravou masku a nekupovat zajíce v pytli? Přečtěte si, co jednotlivé masky symbolizují.

Přivézt si nějaký suvenýr z navštíveného místa je téměř povinností každého turisty. Víte, co „stylového“ si dovézt z Benátek, vyhlášeného města na laguně? Vsaďte na klasiku. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit. 

Italské Benátky nejsou jen městem na laguně, ale také městem karnevalu. Benátský karneval je vyhlášený po celém světě a každoročně ho navštěvují statisíce turistů. Místní masky jsou podmanivé a není divu, že suvenýrem z Benátek č. 1 je maska. Prodávají se masky všech typů, provedení, velikostí i kvality.

Benátské masky

Maska - nejtypičtější suvenýr z BenátekMaska - nejtypičtější suvenýr z Benátek

Nejfrekventovanější a cenově dostupné jsou různě zdobené škrabošky. Výběr je pestrý, a tak se nejdříve pěkně porozhlédněte, než si pro sebe vyberete tu pravou. Největší výběr se nabízí právě v době karnevalu, kdy se masky prodávají nejen v obchůdcích, ale i v bezpočtu venkovních prodejních stánků. Kutilové tu za cenu 1–2 euro seženou i základy masek k dozdobení.

Pozor na původ!

Původ zboží v prodejních stáncích je různýPůvod zboží v prodejních stáncích je různý

Mějte ale na paměti fakt, že ne všechny masky jsou skutečně benátské. To ostatně v tomto turistickém městě platí snad o veškerém nabízeném zboží. Zboží „made in China“ na ulicích převládá a nevyhnete se mu ani pokud půjdete nakupovat třeba vyhlášené muranské sklo. Myslete na to a před koupí zboží si jeho původ vždy předem ověřte.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Muranské sklo a buranské krajky 

Benátky, to není jen více než sto ostrůvků tvořících město, ale také dva větší vyhlášené benátské ostrovy Murano a Burano. První z nich proslavila výroba skla, druhý z nich zase výroba krajek. Pokud hledáte kromě masek další typické artikly z Benátek, muranské sklo a buranská krajka jsou tím pravým tipem.

Muranské sklo je pojem 

Drobnosti vyrobené z muranského sklaDrobnosti vyrobené z muranského skla

Na ostrov Murano se benátští skláři přestěhovali, aby se s přibývajícím počtem obyvatel v centru města předešlo hrozícím požárům a nepříjemnému kouři. Z Murana se tak stala sklářská metropole, kde si skláři své tajemství mohli střežit stranou od zvědavců z celého světa.

V muranském skle se snoubí společné úsilí a preciznost mistrů benátských i byzantských – obchodními i jinými styky s Orientem se Benátky chlubily odpradávna. Když jejich umění v 15. a 16. století dosáhlo vrcholu, muranští se těšili nebývalým privilegiím a tvořili vysoce uznávanou sociální vrstvu. I přes všechny problémy si zdejší sklárny dodnes udržely svou proslulost.

Za sklo tu můžete utratit i veškerý svůj majetek, zvlášť rozhodli byste se, že si po vzoru někdejších šlechticů muranským sklem vyzdobíte třeba interiér svého domu. Benátský, potažmo muranský lustr či zrcadlo, to byly (a do jisté míry stále jsou) skutečné pojmy! Nemít alespoň jedno z toho doma prý kdysi pro šlechtice znamenalo téměř společenské faux pas. 

Kdo si chce pořídit něco skutečně jedinečného, může zvolit zboží vyrobené technikou „tisícikvětého skla“ millefiori – starořímskou techniku, kterou muranští obnovili a dovedli k dokonalosti. Kromě foukaného skla je velmi ceněné i tzv. nitkové sklo.

Oči přecházejí také ze zdejších váz, nádobí a bezpočtu šperků či sklem zdobených hodinek. Za přijatelnou cenu si tu můžete koupit také roztomilé skleněné miniaturky – zvířátka, bonbóny či nejrůznější figurky, jako třeba postavičku benátského gondoliéra (či samotné gondoly).

Největší počet obchodů s muranským sklem najdete přímo na ostrově Murano podél hlavního kanálu Canal Grande. Své obchody mají muranští mistři i v samotných Benátkách, ty nejluxusnější například na Náměstí sv. Marka. V mnoha benátských obchůdcích s bižuterií a doplňky se prodávají šperky či originální přívěsky z muranského skla. I zde ale platí – před koupí si raději ověřte jejich skutečný původ.

Krajka z Burana: drahý luxus 

Paraplíčka zdobená krajkou z BuranaParaplíčka zdobená krajkou z Burana

Burano je ostrov rybářů, barev a krajek. Zručnost, s jakou uměli místní lidé plést sítě, se ukázala i při výrobě krajky: zejména v 15. a 16. století se tu vyráběly snad nekrásnější krajky z celé Evropy. Údajně se proslavily tak, že je francouzský král Ludvík XIV. zakázal dovážet do Francie, kde se místo toho pokoušel o výrobu jejich nezdařilých napodobenin. Zdejší krajka byla natolik jemná, že se jí říkalo „punta in aria“ – „očka ve vzduchu“.

Dnešním konkurentem buranské krajky je levná krajka z východu. Budete-li si chtít pořídit skutečnou originální místní krajku, připravte se na to, že si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy – dlouhodobá ruční práce je velmi drahá.

Prodávají se tu zejména různé dečky, doplňky na oblečení či do interiérů, krajkové záložky nebo i vějíře a krajková paraplíčka. 

Další nezbytné suvenýry

Pořídit si můžete klobouk, jaký nosí gondoliéřiPořídit si můžete klobouk, jaký nosí gondoliéři

Neodmyslitelnými turistickými (více či méně kýčovitými) suvenýry se to v Benátkách jen hemží. Prodejci nabízejí bezpočet přívěšků, figurek gondol či gondoliérů, tašek, hrnečků, deštníků a mnohých dalších upomínkových předmětů, často s námořnickou tématikou. Pro dámy vějíře, pro pány zase klobouky podobné těm, jaké nosí gondoliéři. Pokud si budete chtít pořídit nějaký suvenýr z této kategorie, můžete zkusit i smlouvat o ceně.

Gastronomické „suvenýry“

V Benátkách se nakupuje i z "pojízdných stánků"V Benátkách se nakupuje i z "pojízdných stánků"

Raději byste si z Benátek přivezli něco, co se dá sníst nebo vypít? Pak se zaměřte na typické italské produkty, jako je víno (z oblasti Benátska například Bardolino či Valpolicella), sýry (kromě tradičního italského parmazánu zkuste třeba benátskou caciottu), olivový olej, vinný nebo jablečný ocet, místní uzeniny (např. Prosciutto Veneto Berico Euganeo) či lanýže.

Ceny těchto produktů v Benátkách jsou o poznání vyšší než jinde v regionu Veneto (Benátsko) a ani obchodů zaměřených na prodej potravin v samotném městě mnoho není. Nejlépe tak uděláte, vydáte-li se na jejich nákup do některého z místních menších supermarketů. Pro čerstvé ovoce či zeleninu, ryby, sýry, uzeninu a další pochoutky se vydejte na tradiční trh Rialto v blízkosti mostu Ponte di Rialto.

Na mnoha místech v Benátkách také uvidíte prodejce, nabízející ovoce a zeleninu přímo ze svých lodí, přiražených k chodníčku u některého z kanálů. Takový nákup v naší domovině jen tak nezažijete. 

Přejeme příjemné nakupování a nevšední zážitky z Benátek!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jake-suvenyry-z-benatek/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024