Burano: ostrov krajek a oáza klidu

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 39286x

Burano je ostrůvek slavný díky ruční výrobě nejkrásnějších krajek na světě.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Přestože na ostrově nenajdete moc památek, povšimněte si alespoň kostela San Martino, podle kterého lze Burano jednoduše identifikovat už z lodě. Věž kostela se totiž výrazně naklání. Jev je prý způsoben měkkým podložím místních močálů, na kterém vznikaly jednotlivé ostrovy.

Hledáte-li něco opravdu výjimečného, navštivte ostrov Burano, který se nachází v Benátské laguně. Původně rybářský ostrov, který je vzdálen asi 45 min lodí (italsky vaporetto) od centra Benátek, je pozoruhodný zejména díky dvěma zajímavostem – barevným domkům a krajkám. 

Krásy a klid ostrova vás okouzlí

Malebný ostrov nevelké rozlohy je vlastně seskupením několika menších ostrůvků, které jsou propojeny mosty. Žijí tu necelé tři tisíce lidí, ale v létě je ostrov mnohem zalidněnější zejména díky turistům. Ostrovu se přezdívá „Oáza klidu“, neboť v porovnání s Benátkami tu není tak rušno. 

Pokud budete mít možnost se na ostrov podívat, budete nadšení z jeho pestrobarevnosti. Domky, které dříve sloužily rybářům jako domovy, mají každý jinou barvu, nejlépe velmi sytou. Na barvu domů zde existuje dokonce komise, která schvaluje, jestli je nově vybraná barva přijatelná.

Povídá se, že barevnost domků mají na svědomí rybáři, kteří se vraceli velmi pozdě a unavení z moře, přičemž podle barvy snadno určili svůj dům.

Pro svou barevnou jedinečnost a dokonalou atmosféru si Burano oblíbila celá řada umělců, malířů a básníků. Movití důchodci z celého světa zde tráví letní měsíce a užívají si středomořského vzduchu i duhových barev místní architektury. 

Tradiční krajky

Atmosféru ostrova si nejlépe vychutnáte při poklidné procházce či posezení v některé z místních kaváren a restaurací. Abyste na ostrov nikdy nezapomněli, měli byste si rozhodně přivézt nějaký suvenýr.
Pro Burano je typická krajka, která ovšem nepatří k těm nejlevnějším. Její jedinečnost a dokonalá řemeslná práce se samosebou projevují na ceně. 

Tradice krajkářství vznikala už ve středověku a udržela se až do dnešních dnů. Ženy rybářů začaly vytvářet nejrůznější krajkové výrobky, když byli jejich muži na moři. Pravdou je, že v současnosti háčkují či paličkují už jen stařenky, protože pro mladá děvčata není tato činnost příliš přitažlivá.

Na Buranu najdete spoustu obchůdků s nejrůznějšími výrobky z krajky včetně slunečníků, šátků, kapesníčků a jiných doplňků. Některé místní ženy tvoří nádherné kusy přímo před zraky kolemjdoucích. Ve většině případů si krajku nemůžete vyfotografovat, takže pokud byste si chtěli něco podobného upaličkovat nebo ušít doma, budete si muset krajku z Burana prostě koupit. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/burano-ostrov-krajek/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024