Slavné benátské mosty: Ponte dei Sospiri, Ponte Rialto a Ponte dell' Accademia

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 32725x

Mezi tři nejslavnější benátské mosty patří Most Nářků (Ponte dei Sospiri), most Ponte Rialto a most Ponte dell' Accademia.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud věříte legendám a povídačkám, při návštěvě Benátek byste si měli pronajmout tradiční gondolu a se svou milou nebo milým se nechat svézt až pod Most nářků. Při západu slunce a za zvuku zvonů byste se měli políbit, aby tak vaše láska zůstala věčná.

Benátky jsou známé především tím, že se skládají z více než stovky ostrůvků, mezi nimiž jsou místo ulic kanály. Pro snadnější pohyb po Benátkách proto musela být postavena celá řada mostů a mostíků, které spojují jednotlivé budovy či ostrovy. Díky mostům mají Benátky nezaměnitelný ráz, který byste jen marně hledali v jiném městě na světě. 

Mezi nejznámější benátské mosty, které nutně musíte vidět, patří následující tři:

Ponte dei Sospiri – Most nářků

Most nářků jistě patří k nejoblíbenějším mostům Benátek. Na stavbu tohoto překrásného mostu byl použit vápenec. Architekt Antonio Contino přemostil v roce 1600 kanál Rio di Palazzo tak, aby spojil soudní místnosti Dóžecího paláce přímo s budovou Nového vězení. Výhled z mostu byl tedy posledním pohledem odsouzenců na město.

Podle své funkce dostal most i své jméno, které mu vymyslel slavný anglický romantický básník Lord Byron. Most nářků symbolizuje poslední svobodný vzdech těch, kteří mohli naposledy vidět krásu Benátek před tím, než byli uvězněni. Po pravdě, vězni příliš dobrý výhled neměli, neboť miniaturní okna mostu byla zamřížovaná. 

Celosvětovou popularitu Mostu nářků potvrzuje, že na celé planetě existuje spousta dalších, stejně pojmenovaných. Svůj Most nářků mají v anglických městech Cambridge a Oxford, ve Stockholmu, Frankfurtu a dokonce i v Kalifornii.

Ponte Rialto

Most Ponte Rialto spojuje přes Velký kanál (Canal Grande) benátské čtvrti, tzv. šestiny (sestiere), San Marco a San Polo. Jeho předchůdce, most Ponte della Monetta, zde stával již ve 12. století. Pontonový most ale brzy přestal vyhovovat a byl nahrazen dřeveným mostem Ponte Rialto, jenž nese název podle trhu, který se nacházel poblíž.

Jen málo dřevených staveb z období středověku se ovšem dochovalo do dnešních dnů, nejinak tomu bylo i v případě Ponte Rialto. Kamenný most, jak jej známe ze současnosti, je stavbou z 16. století. Jeho tvůrcem byl architekt Antonio da Ponte. Most patří k ikonám Benátek a je jedním z nejfotografovanějších mostů světa. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Most Ponte dell'Accademia

Most Ponte dell'Accademia stejně jako Ponte Rialto přemosťuje Canal Grande. Nejmladší ze všech zmíněných mostů byl prvně postaven v roce 1854. Jeho konstrukce byla sice železná, ale most se brzy nacházel ve velmi špatném stavu, takže bylo rozhodnuto o jeho přestavbě na most kamenný.

Návrh ale nebyl nikdy realizován, takže na místo kamenného mostu byl v roce 1933 otevřen most dřevěný. Aby nebylo přestaveb málo, i dřevěný most se dlouho neudržel a současná konstrukce je opět kovová.

Z mostu se nabízí krásný výhled na město, obzvlášť při západu slunce.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/slavne-benatske-mosty/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024