Katedrála Mariendom: největší rakouský kostel můžete navštívit v Linci

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 8. 2019 • Přečteno 5874x

Nejcennějšími prvky kostela jsou okenní vitráže.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Nová katedrála v rakouském Linci s kapacitou až 20 000 lidí je největším rakouským kostelem. Pojďme prozkoumat, čím vás tato gigantická kráska ještě může překvapit. 

Domov lineckého koláče

Katedrála pojme až 20 000 lidíKatedrála pojme až 20 000 lidí

Jednu z devíti spolkových zemí Rakouska tvoří Horní Rakousy. Leží na Dunaji při česko-německých hranicích. Hlavním městem je Linec, obyvatel má ještě méně než Ostrava a je třetím největším rakouským městem.

Dnes je známý především jako průmyslové město a důležitý dopravní uzel nejen pro svůj frekventovaný přístav na Dunaji. I přesto ale město stojí za zastávku, během pár dnů stihnete prozkoumat jeho památky i kulturu a ochutnat tradiční linecký koláč. 

Mariánský dóm

Její historie začíná v roce 1855 plány biskupa RudigieraJejí historie začíná v roce 1855 plány biskupa Rudigiera

Linecká katedrála má několik názvu, nejčastěji se objevuje pojmenování katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie či Nová katedrála.

Její historie začíná v roce 1855 plány biskupa Rudigiera, v květnu 1862 byl položen základní kámen stavby. Jedná se o příkladnou ukázku gotického stylu, mírně inspirovanou francouzskými trendy. Čistá gotika kontrastuje s okolními stavbami, které jsou převážně barokní. Hned na začátku prací musely být plány upraveny.

Tehdejší Rakousko-Uhersko totiž nedovolilo, aby výška věží dosahovala vyšších rozměrů než vídeňská katedrála. Proto je kostelní věž o 2 metry nižší oproti Svatoštěpánské katedrály ve Vídni.

Zřejmě nejcennějšími prvky kostela jsou okenní vitráže. Některé zobrazují životy lidí, kteří se zasloužili o dokončení celé stavby, jiné zobrazují sponzory. Nejzajímavější je však linecké okno, které vykresluje historii celého města.

Ani této památce se nevyhnuly nepřátelské útoky, jejichž vlivem byly některé z těchto artefaktů zcela zničeny. Proto jsou některé okenní části nahrazeny moderním uměním a vytvořily tak zcela novou mozaiku plnou kontrastů. 

Nelze opomenout jméno slavného varhaníka Antona Brucknera. Poté, co se stal dvorním varhaníkem katedrály, vyučoval její hru i na vídeňské konzervatoři. Jeho práce dosáhla až na české území, kde v roce 1884 kolaudoval varhany v pražském Rudolfinu.  

Díky své impozantní velikosti ji nemůžete přehlédnout, tak neváhejte a vstupte dovnitř a užijte si krásy této opulentní dámy.  Navíc kostelní věž nabízí panoramatický výhled na celé město, za jasného počasí tak uvidíte celé město jako na dlani.

Až budete procházet městem, myslíme, že je jasné, kde naleznete odpočinek pro své bolavé nohy, místa je tu dost pro všechny, opravdu!

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-mariendom/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024