Katedrála sv. Štěpána: jedna z nejvýznamnějších gotických staveb ve Vídni

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2017 • Přečteno 14019x

Historie katedrály sahá až do 12. století, kdy na tomto místě stál románský kostel, o kterém toho ale příliš mnoho nevíme.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Katedrála sv. Štěpána (Stephansdom) je zřejmě nejvýznamnější gotickou stavbou ve Vídni. Jedná se zároveň i o symbol hlavního města Rakouska. Pokud si kupujete pohlednice s vídeňskými památkami, určitě na některé z nich katedrálu najdete.

Stavba se tyčí na centrálním náměstí, pojmenovaném také po svatém Štěpánovi, a je díky své výšce a impozantnosti vidět zdaleka. Může tedy působit i jako orientační bod, pokud přesně nevíte, kde se nachází centrum města.

Trocha historie

Historie katedrály sahá až do 12. století, kdy na tomto místě stál románský kostel, o kterém toho ale příliš mnoho nevíme. Ve 13. století byla tato původní stavba několikrát upravována. Významným datem se stal 12. červenec 1359, kdy vévoda Rudolf IV. Habsburský nechal položit základy nového gotického kostela.

Vévoda Rudolf, jakožto zeť českého krále Karla IV., měl zájem pozvednout význam Vídně a postavit chrám, který by mohl konkurovat katedrále sv. Víta v Praze. 

Historickým milníkem je rok 1469, kdy se podařilo císaři Fridrichu III. založit vídeňské biskupství. V té době se už zcela gotická stavba stala sídlem prvního biskupa. V 17. století došlo ke změně vybavení a gotické oltáře byly vyměněny za barokní.

Hlavní oltářní obraz zobrazuje ukamenování sv. Štěpána. Na konci druhé světové války došlo během bombardování Vídně k obrovskému požáru a k silnému poškození chrámu. Slavnostní znovuotevření proběhlo 23. dubna 1952.

Osobnost sv. Štěpána

Tento mučedník se po smrti stal světcem, neboť byl na začátku prvního století ukamenován jako rouhač proti judaismu a šiřitel křesťanství. Je po něm pojmenováno mnoho katedrál a jeho svátek se slaví 26. prosince. Hlavním atributem, podle kterého jej poznáme, jsou kameny.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Exteriér katedrály

Hlavní vstup zvaný též Obří brána je umístěn na západní straněHlavní vstup zvaný též Obří brána je umístěn na západní straně

Hlavní vstup, zvaný též Obří brána, je umístěn na západní straně. Na této stěně můžete obdivovat zobrazení bájných zvířat a fantastických tvorů. Nepřehlédnutelný je výjev, kde dvanáct apoštolů vzhlíží k Ježíšovi stojícímu mezi dvěma anděly.

Ze západní strany také můžete obdivovat dvě „pohanské“ věže. Jejich název je odvozen od zdiva, které se na jejich stavbu používalo (římské neboli pohanské). V blízkosti Obří brány se nachází dvě ocelové tyče zasazené do zdiva, které představovaly oficiální měrnou jednotku.

Na severní část stavby navazuje Savojská kaple a nad ní je kaple sv. Valentýna. Na jižní straně jsou také 2 kaple nad sebou, horní je zasvěcena sv. Bartoloměji a spodní sv. Eligiovi.

Interiér stavby

Celý kostel je trojlodní a každá z jeho tří částí je zasvěcena jinému světci. Jedním z nejhodnotnějších děl je původní gotická kazatelna z 15. století. Na jejím koši najdete portréty čtyř významných církevních otců a na horním konci schodiště hlídá malý pejsek, aby se nikdo nepovolaný nedostal nahoru.

K jižní věži přiléhá kaple sv. Kateřiny s reliéfem této světice. V kapli se nachází pozdně gotická křtitelnice, která slouží až dosud při křtech. V jižní lodi je umístěn sarkofág s ostatky císaře Fridricha III., který je jako jediný z císařů pochován v nadzemní části kostela.

V kryptě, do které se chodí ze severní lodě, je v tzv. Vévodské hrobce pochováno několik Habsburků. Většina Habsburků je ale pochována v Císařské hrobce nedaleko kostela. V kryptě se nachází Biskupská hrobka, do které se stále pochovávají vídeňští biskupové a arcibiskupové.

Čtení na podobné témaPo stopách Habsburků ve Vídni: Kde randili, hodovali a umírali?Přečíst

Při popisu interiéru katedrály nelze vynechat slavnou sochu Bolestného Krista z 15. století, která stojí u západní zdi severní věže. Vzhledem k výrazu jeho tváře se soše přezdívá Kristus s bolestí zubů. Zajímavostí je, že stavba přísně dodržovala rozměry s čísly 1, 3 a 4. Podle starých měrových jednotek je široká 111 stop, dlouhá 333 stop a jižní věž je vysoká 444 stop.

Praktické informace (2017)

Zajímavá střecha katedrályZajímavá střecha katedrály

Katedrála je přístupná veřejnosti od pondělí do soboty mezi 6. a 22. hodinou. V neděli a ve svátky se otevírá o hodinu později. Můžete si ji projít sami nebo si objednat komentovanou prohlídku. Určitá omezení jsou v průběhu mší.

Kostel je nepřehlédnutelný a nachází se na konci pěší zóny Korutanské ulice na centrálním vídeňském náměstí Stephansplatz. Stejně se nazývá i nejbližší stanice metra.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-sv-stepana/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024