Castel Nuovo: majestátní sídlo králů

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 13311x

Hrad Castel Nuovo byl vybudován ve 13. století pro Karla I. z Anjou a sloužil jako královská rezidence.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Když byl hrad restaurován, na jeho nádvoří byly objeveny pozůstatky římského osídlení včetně římského pohřebiště?

V Neapoli se nacházejí dva slavné středověké hrady, Castel dell'Ovo a Castel Nuovo. Druhý z nich, Castel Nuovo byl postaven ve druhé polovině 13. století a měl sloužit jako majestátní královské sídlo v novém hlavním městě Neapolského království, Neapoli.

Historie hradu

Castel Nuovo znamená v češtině Nový hrad. Na jeho stavbě se podíleli zejména francouzští stavitelé, neboť byl postaven pro Karla I. z Anjou, francouzského krále, když vyhrál nad švédskými vojsky. Karel I. ale v hradu nikdy nebydlel, až jeho syn Karel II. z Anjou a vnuk Robert hrad obývali.

Během své existence byl hrad několikrát přestavován. V 15. století byl přistavěn nádherný vstupní Vítězný oblouk, který se nachází v úzkém prostoru mezi dvěma válcovitými věžemi. 

Kromě vládců z Anjou, na hradě ještě pobývali Trastámarové z Kastilie, Habsburkové nebo Bourboni.

Půdorys hradu je zvláštní, má totiž tvar lichoběžníku, přičemž část vnějších hradeb je chráněna mořem a část vodním příkopem. Mezi nejpozoruhodnější klenoty hradu patří již výše zmíněný Vítězný oblouk, který je také nazýván Alfonsův. Alfonso V. Aragonský byl tehdější král, pro nehož byl hrad postaven. Oblouk vyobrazuje Alfonsův triumfální vpád do Neapole.

Další zajímavosti

Kromě oblouku láká hrad dalšími zajímavostmi například: Sálem baronů, Palatinskou kaplí, vnitřním nádvořím s kostely, lodžiemi, renesančními reliéfy, freskami, nástěnnými malbami, věznicí, zbrojnicí, knihovnou či muzeem.

Pokud se chcete zařadit mezi slavné osobnosti, které hrad v minulosti navštívili (Petrarca, Boccacio, Giotto, nebo papež Bonifác VIII.), zajděte se podívat dovnitř. Gotický hrad plný historie vám jistě učaruje.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-castel-nuovo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024