Neapolské metro: stazioni dell'arte, aneb Jak to vypadá, když se umění mísí s běžným životem

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 6. 2017 • Přečteno 8453x

Stanice neapolského metra se řadí k nejhezčím na světě a jsou ukázkou spojení současného umění s běžným životem. Představujeme vám ty nejhezčí.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Neapolské metro má oficiálně jen dvě linky a 23 stanic. Stavět se začalo v roce 1986, slavnostně otevřeno bylo v roce 1993. 

Neapol je město, které nepřestává překvapovat. Zejména milovníci moderního umění by při návštěvě této jihoitalské metropole neměli opomenout místní metro, a to nejen jako dopravní prostředek, který překvapivě dobře funguje, ale především jako jakousi uměleckou galerii. Nápad se zrodil na neapolském magistrátu už v roce 1995, s realizací se ovšem začalo mnohem později. Nese název „Stazioni dell’arte“ (Umělecké stanice) a my vám jej představíme blíž.

Jde o umělecko-funkční projekt zahrnující stanice metra, při jejichž realizaci se klade zvlášní důraz nejen na účelnost a komfortní cestování, ale také na estetický dojem a rozšiřování povědomí o současném umění mezi širokou veřejnost. Neapol se tak pyšní jedněmi z nějhezčích stanic metra na světě.

Uměleckými díly vyzdobené jsou stanice na linkách 1 a 6, které jsou jedinými oficiálními linkami metra v Neapoli. Dopravní systém města a jeho předměstí je ale daleko rozsáhlejší a podívat se na něj můžete třeba tady. Lístek platný 90 minut vás vyjde na 1,50 eur, celodenní pak na 3,50 eur. 

Linka 1 je pro návštěvníky Neapole stěžejní – právě tou se lze dostat od hlavního vlakového nádraží k přístavu Molo Beverello, k hradu Castel Nuovo, na rušnou ulici Toledo a do Španělských čtvrtí, k Národnímu archeologickému muzeu i k dalším neapolským skvostům. Jakmile bude celá dostavěna, povede až na letiště.

Toledo – potopeni v nejhezčí stanici v Evropě

Ve stanici Toledo si budete připadat jako pod mořem Ve stanici Toledo si budete připadat jako pod mořem

O neapolské stanici metra Toledo britský deník Daily Telegraph i americká CNN prohlásili, že je nejhezčí stanicí metra v Evropě a Neapolci jsou na ni patřičně hrdí. Když sejdete prvních pár schopdů pod povrch země, uvidíte integrované zbytky někdejších aragonských hradeb. Tady ještě dominuje černá barva jako jakási aluze na asfalt v současném městě. Uvidíte tu také mozaiky od Williama Kentridge se zobrazeným patronem města, sv. Januáriem (San Gennaro), v čele procesí.

Při sestupu stále hlouběji začne převažovat žlutá barva, představující barvu země a parthenopského tufu. Úplně nejníž, tedy na pomyslné úrovni moře, vás začne obklopovat stále temnější a temnější modrá barva vody. Ohromí vás monumentální podhled oválným otvorem („Crater de luz“) směrem nahoru skrz všechna patra až na úroveň vozovky, kde prosvítá denní světlo. Bude se vám zdát, že vzhlížíte směrem k nebesům.

Na stěnách spodní „mořem zaplavené“ haly jsou vystouplé vlny („Olas“) od Oscara Tusquets Blanca a také jakýsi mořský panel s LED osvětlením od Roberta Wilsona, pojmenovaný „By the sea… you and me“.

Università září hravými barvami 

Stanice Università upoutá svými hravými barvami Stanice Università upoutá svými hravými barvami

Stanice metra Università byla otevřena v roce 2011 a stala se dalším z klenotů neapolských „Uměleckých stanic“. Je barevná, působivá, hravá, dynamická, příjemná a inovativní. Novou stanici navrhl anglicko-egyptský architekt Karim Rasid tak, aby její výzdoba ztělesňovala vědomosti a schopnosti nové digitální éry a také současnou komunikaci, inovace a mobilitu, která je vlastní nové době „třetí technické revoluce“.

Při sestupování po schodech jsou návštěvníci obklopeni výrazy, které se objevily až v posledních padesáti letech, jako virtual, network, software atd. Velké a světlé atrium stanice je útulné a zároveň velkolepé, a to díky živoucím barvám, pokrývajícím podlahy i všechny stěny. Dominuje fuchsiově růžová barva „pink“ a kyselá žluto-zelená „lime“. Tyto dvě barvy zároveň ukazují a rozlišují směr jízdy.

Ihned za turnikety jsou umístěny dva válcovité objekty („Conversational profile“), specificky vymodelované tak, aby se na ně dalo dívat z jakékoholiv úhlu – jsou metaforou dialogu a komunikace mezi lidmi. Na stěně visí prosvícené dílo s názvem „Ikon", ve kterém jakoby se vznášely trojrozměrné objekty. Je tu umístěn také „Synapsis", spletitá leštěná kovová socha odkazující na lidskou inteligenci, a především na synapse v lidském mozku.

A protože moderní stanice nezapomíná ani na své umístění v centru historického města s literární tradicí, na schodech jsou dva obrazy představující Danta Alighieriho a jeho Beatrici.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Garibaldi a vznášející se jezdící schody 

Jezdící schody tvoří dominantní prvek výzdoby stanice Garibaldi Jezdící schody tvoří dominantní prvek výzdoby stanice Garibaldi

Pod stanici metra Garibaldi se podepsal francouzský architekt a urbanista Dominique Perroult, který se postaral i o restyling celé okolní zóny, kdysi velmi zchátralé a dnes jakoby znovu se probouzející. Část náměstí Piazza Garibaldi přímo před hlavním vlakovým nádražím Stazione Garibaldi by tak měl v budoucnosti zaujímat park. Část náměstí ale už dnes vypadá jako velká struktura s jakýmisi stromy z oceli, podpírajícími zastřešení podzemní části.

Celá stanice byla navržena jako jeden prostor, který protínají úžasné klikatící se řady jezdících schodů. Průsvitné zastřešení umožňuje, aby do celého prostoru až téměř na nástupiště, umístěné 40 metrů pod povrchem země, pronikalo denní světlo.

Interiér charakterizuje – kromě schodů – kartáčovaná i leštěná ocel, stejně tak jako zrcadlový efekt a pár oranžových detailů. Zároveň stanice hostí dílo Michelangela Pistoletta, jednoho z předních protagonistů mezinárodní umělecké scény, a to dvě instalace nazvané „Stazione“.

Při sjíždění po schodech na nástupiště cestující uvidí ocelové panely, na nichž jsou umístěny fotografie cestujících v běžných pózách – jak pospíchají na metro, čekají, telefonují… Jsou ztvárněné v řivotní velikosti a v odrazu se mísí se skutečnými cestujícími. Celé dílo tak propojuje umění s běžným životem.

Další zastávky, kde cestující obklopuje umění  

Mozaika od Nicoly De Maria je jedním z děl zdobících stanici Dante Mozaika od Nicoly De Maria je jedním z děl zdobících stanici Dante

Za zastávku stojí i další neapolské Umělecké stanice, jako například Dante, projektovaná slavnou italskou designérkou a architektkou Gae Aulenti. V jejím interiéru je umístěno mnoho uměleckých děl, například dvě plátna od Carla Alfana nebo dílo nazvané „Queste cose visibili" (Tyhle viditelné věci) od Josepha Kosutha, které je tvořeno pasáží z Dantova Convivia. Je tu k vidění také velká barevná mozaika od Nicoly De Maria, nazvaná „Universo senza bombe, regno dei fiori“ (Svět bez bomb, království květin).

Stanici Museo, nacházející se nedaleko proslulého neapolského Národního archeologického muzea, rovněž navrhovala Gae Aulenti. V jejím interiéru jsou stylově vystaveny repliky soch Láokoóna a Herkula.

Interiér stanice Municipio, která je co by kamenem dohodil od neapolské radnice, hradu Castel Nuovo, divadla San Carlo i přístavu Molo Beverelo, odkud mimo jiné odplouvají rychlolodě na ostrovy Capri a Ischia, zdobí historické předměty vykopané při jejím stavění.

Čtení na podobné témaMHD v Neapoli: „jižanský“ systém, který v mnohém překvapí Přečíst

Zapojil se i Kaplický…

Na panelu ve stanici Garibaldi se mísí fotografie cestujících s těmi skutečnýmiNa panelu ve stanici Garibaldi se mísí fotografie cestujících s těmi skutečnými

Do Uměleckých stanic s nápaditým designem se dále řadí oceňovaná Materdei, Salvator Rosa, Quattro Giornate, Vanvitelli a Rione Alto na lince 1 a také několik stanic na lince 6 (Megellina, Augusto, Lala, Mostra).

A nové přibývají! Až bude například otevřena stanice Monte St. Angelo, kterou navrhovali Anish Kapoor, Amanda Levete a Jan Kaplický se svými Future Systems, budou cestující v Neapoli moci obdivovat extravagantní vchod do metra s futuristickou a mimozemskou inspirací…

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/neapolske-metro/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024