Museumstramway Mariazell: výlet do minulosti s parní tramvají, která brázdila ulice Vídně už před více než 100 lety

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 10. 2019 • Přečteno 2480x

Muzejní tramvaj jezdí na své trase zpravidla od začátku června do konce října, v závislosti na vrtošivém alpském počasí.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Skupina železničních nadšenců z okolí města Mariazell začala před téměř 60 lety budovat muzeum historických tramvají (Museumstramway). V jejich depu je k vidění celá řada unikátních zrekonstruovaných kousků, které povětšinou pochází z Vídně.

Působivou sbírkou vozů to ale nekončí. V 80. letech totiž začali budovat speciální předváděcí trať, na kterou každé léto pravidelně vyjíždí dobová souprava tažená nejstarší, stále funkční tramvajovou parní lokomotivou na světě.

Oblíbená místní atrakce

Užijte si projížďku krajinouUžijte si projížďku krajinou

Alpské poutní městečko Mariazell nabízí svým návštěvníkům opravdu bohaté vyžití. Od návštěvy proslulé baziliky, která je jednou z nejvýznamnějších mariánských svatyní na světě a každým rokem se stává cílem statisíců poutníků, přes nejrůznější gastronomické zážitky, mezi které patří třeba návštěva perníkářství Pirker nebo ochutnávka místního piva, až po výlety do blízkého okolí, kde si v zimě můžete parádně zalyžovat a přes rok pak třeba vyrazit na trek či provětrat kolo.

Ať už jste technický typ, zajímáte se o historii, nebo jen rádi zkoušíte nové, netradiční věci, určitě navštivte také místní Museumstramway – muzeum historických tramvají, které kromě prohlídky těchto strojů v letních měsících nabízí také nevšední projížďku jednou z historických souprav.

Ta vás z Mariazell proveze krásnou okolní krajinou až ke křišťálově čistému jezeru Erlaufsee a zpátky. Celou soupravu táhne parní lokomotiva typu č. 8 z dílny firmy Krauss und Company, která byla vyrobena v roce 1884. Jedná se tak o vůbec nejstarší, stále plně funkční tramvajovou parní lokomotivu na světě. 

Tvrdá práce místních nadšenců

Elektrická tramvaj v muzeuElektrická tramvaj v muzeu

Za vznikem muzea stojí parta místních železničních odborníků a nadšenců, která už v 60. letech minulého století začala sbírat a postupně renovovat vyřazené historické tramvaje. Většina vystavených kousků byla vyrobena ještě před druhou světovou válkou a svého času brázdila ulice samotné Vídně. Sbírku dnes můžete obdivovat v depu hned vedle hlavního nádraží v Mariazell. Za zmínku stojí například tramvaj navržená světoznámým architektem Otto Wagnerem nebo netradiční poštovní tramvaj dovezená ze St. Pölten. 

Trať, po které dnes muzejní tramvaj pendluje, postavili sami dobrovolníci mezi lety 1974 a 2014. Jde o zcela původní neelektrifikovanou předváděcí trať, která má celkovou délku 2,33 km a standardní rozchod kolejí 1435 mm. Maximální sklon trati dosahuje 45,5 ‰, minimální poloměr oblouku činí 25 metrů.

Parní tramvaj se na trati může pohybovat maximální rychlostí 30 km v hodině, většinou ale vzhledem k plnému obsazení jede podstatně pomaleji, takže si historickou projížďku můžete vychutnávat plnými doušky. Za svou práci jsou provozovatelé muzea odměňováni nejen řadou prestižních ocenění, ale také neutuchajícím zájmem návštěvníků z celého světa.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Pohodlně se usaďte, vyjíždíme!

Nádraží, odkud se můžete vydat na projížďkuNádraží, odkud se můžete vydat na projížďku

Muzejní tramvaj jezdí na své trase zpravidla od začátku června do konce října, v závislosti na vrtošivém alpském počasí. Projížďky se konají vždy o víkendech a státních svátcích od 10:00 do 17:00 hodin.

Historická souprava vyjíždí z Mariazell každou hodinu a můžete si vybrat, zda nastoupíte v centru města (na zastávce Grazer Bundesstrasse), nebo na hlavním nádraží (Bahnhof Mariazell). Dospělí za jednosměrnou jízdenku zaplatí cca 8 euro, za zpáteční cca 12 euro, děti cca 4 eura.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/museumstramway-mariazell/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024