Mykény: centrum nejstarší civilizace

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19093x

Centrum slavné mykénské civilizace se známou Lví bránou, kruhovými hrobkami a zlatou Agamemnonovou pohřební maskou.

Vyberte si z našich zájezdů do MykénZobrazit zájezdy

Víte, že…

Při stavbě Átreovi pokladnice nebyla použita žádná malta či podobný spojovací materiál?

O Mykénách jsme se všichni učili už na základní škole, protože právě tady vznikla tzv. mykénská civilizace, bylo zde používáno nejstarší známé evropské písmo (lineární písmo B) a snad každý ví, jak vypadá Agamemnonova zlatá pohřební maska.

Mnozí si také Mykény spojíme s tzv. Trójskou válkou, kdy místní král Agamemnon z Mykén vyrazil proti Tróji pomstít svého bratra Meneláa, kterému trójský Paris ukradl manželku Helenu. Mykény (řecky Μυκήνες) leží na trase mezi Korintem a Nafpliem, asi 90 km od Athén.

Archeologické vykopávky

Další známé jméno spjaté s Mykénami je Heinrich Schliemann, německý amatérský archeolog, který už jako malý kluk snil o tom, že jednou bájnou Tróju objeví. To (a nejen to) se mu splnilo. Kromě Tróji, čímž dal v podstatě Homérovým eposům pravdivý základ, objevil v roce 1874 právě i Mykény. Zde se jen potvrdila Homérova slova o „vynikajícím městě oplývajícím bohatstvím a zlatem“. Poklady, které zde Schliemann objevil, si návštěvníci mohou prohlédnout jak v místním muzeu, tak i v Národním archeologickém muzeu v Athénách.

Ještě než turisté dorazí k pokladnám a následně do archeologické lokality, narazí na Átreovu pokladnici, kruhovou pohřební stavbu. Přisouzení Átreovi je samozřejmě jen odkaz na slavné Homérovy eposy. Hrobka je atraktivní sama o sobě, ať už zde byl pohřben kdokoliv, díky své kuželovité kupoli s dokonalou ozvěnou. Překlad nad vchodem je tvořen dvěma obrovskými kvádry, které měří cca 9 metrů a odhadem váží 118 tun.

Návštěva Mykén jistě patří k úchvatným zážitkům, které by žádný milovník historie neměl vynechat.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Mykény)

Město se zlatou maskou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mykén

Zájezdy do Mykén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mykeny/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024