Korint: nenasytné město osvoboditelů

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12073x

V době římské byl Korint hlavním městem řecké provincie a vyhlášeným centrem bohémského života.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Posvátný pramen v římské agoře dodnes vyvěrá a zásobuje současný Korint?

Korint (řecky Κόρινθος) je v podstatě prvním velkým městem, na které narazíte hned po překročení Korintského průplavu, jenž odděluje řeckou pevninu od poloostrova Peloponés. Dnes moderní město má historii bohatší než leckteré jiné. Na čas byl Korint dokonce hlavním městem provincie. Za nenasytnost však zaplatil daní nejvyšší...

Moderní Korint

Současný „moderní“ Korint se nachází asi 7 km od původního starověkého a je to obyčejné město, jehož zvláštností je asi jen to, že se v jeho okolí nachází plantáže hroznového vína, které je určeno na výrobu rozinek (možná znáte tzv. korintky).

Město bylo hned několikrát zasaženo silným zemětřesením, nejničivější z nich postihlo tuto oblast v roce 1981. V tomto roce muselo mnoho místních obyvatel přebývat dlouhou dobu ve stanech, než bylo dle přísných antiseismických pravidel, vystavěno současné město.

Starověký Korint

Strategická poloha v úžině oddělující řeckou pevninu od Peloponésu přímo volá po založení lidského osídlení. Již ve starověku byl Korint nesmírně bohaté a významné město a v pozdějších dobách platilo, že kdo jej ovládl, měl kontrolu nad celým obchodem mezi pevninou a poloostrovem jak po souši, tak i po moři. Neexistovala totiž cesta, která by se Korintu mohla vyhnout.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Římský Korint aneb pýcha předchází pád…

Vrcholem korintské moci byla doba římská, kdy se město stalo hlavním centrem římské provincie Achaia a jeho výsostné postavení mu přinášelo mnoho výhod a svobod. Korint však své „VIP role“ využil úplně jinak, než Římané zamýšleli a to k tomu, aby se stal iniciátorem osvobozeneckého povstání proti cizí nadvládě. Toto povstání bylo Římany krutě potlačeno a Korint v roce 146 př. n. l. demonstrativně zničen do základů.

Ovšem strategická poloha je strategická poloha a tak po 100 letech se Julius Caesar rozhodl Korint obnovit a udělat z něj kolonii pro vysloužilé vojáky. Město díky obchodním stykům začalo znovu bohatnout, až se opět stal vyhlášeným centrem luxusu, nevázanosti a také sexu (že by spojitost s těmi vysloužilými vojáky?) - v chrámu bohyně Afrodity (římské Venuše) sloužilo přes 1000 posvátných prostitutek!

Pověst Korintu už byla na začátku našeho letopočtu natolik neúnosná, že zde celých 18 měsíců pobýval svatý Pavel a snažil se místní obyvatelstvo umravnit. Jeho úsilí se samozřejmě setkalo s odporem, na což si stěžuje ve svých Listech Korintským.

Konec slavné éry nastává spolu s ničivými zemětřeseními, která srovnala celý Korint se zemí, a ten pak byl postupně vylidněn.

Co nesmíte minout

Nejvýznamnější a nejlépe dochovanou místní památkou je chrám boha Apollóna z 5. stol. př. n. l..

Centrem veřejného života byla v každém starověkém městě agora (římské forum). Dnes na ní uvidíte dochovaný posvátný pramen Peiréné krytý mříží. Ve 2. stol. nechal pramen zastřešit vysoce kvalitním mramorem římský senátor Herodes Attikus, který nechal na své náklady vybudovat i místní divadlo. Jeho pozůstatků si můžete všimnout přes silnici, stejně jako arény pro gladiátorské hry.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/korint/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024