Nafplio: nejmalebnější město Řecka

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14039x

První hlavní město nově vzniklého řeckého státu a dnes vyhledávaný turistický cíl.

Vyberte si z našich zájezdů do NafpliaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nafplio bylo po dobu pěti let hlavním městem nově vzniklého řeckého státu?

Nafplio (řecky Ναύπλιο) je hlavním městem prefektury Argolida, od Athén je vzdáleno 2 hodiny autobusem a najdete tady hlavní přístav východního Peloponésu. Je nádhernou ukázkou tradiční řecké architektury, kterou může někdo v Athénách, Soluni či v jiném velkém městě postrádat. Díky ní je považováno za jedno z nejmalebnějších měst Řecka.

Vznik Řecké republiky byl tehdejšími světovými mocnostmi oficiálně uznán v roce 1829 (po osmi letech tuhých bojů proti Osmanským Turkům, ve kterých hrálo Nafplio jednu ze stěžejních rolí) a jelikož se tehdejší řecký stát rozkládal z největší části na území Peloponésu, jeho hlavním městem bylo prohlášeno právě Nafplio.

Konec slavné éry

Prvním řeckým prezidentem byl Ioannis Kapodistrias, který byl velmi schopný státník, ale moc toho pro svobodné Řecko vykonat nestihl, byl totiž v roce 1833 na schodech místního metropolitního chrámu zavražděn. Do Řecka byl pak dosazen král Ota, který se s celým dvorem přestěhoval do Athén a tím skončila éra Nafplia jako prvního řeckého hlavního města.

V současné době je Nafplio vděčným cílem pro turisty, protože se cca 2 km odtud nachází turistické středisko Tolo a se svou spoustou taveren, obchůdků a především krásných úzkých uliček se zde návštěvníci rozhodně nenudí.

Co nesmíte minout

Kromě pevnosti Palamidi, kam zamíří téměř každý turista, oplývá Nafplio také množstvím muzeí. Za návštěvu jistě stojí Archeologické muzeum na hlavním náměstí Syntagamtos, kde najdete nálezy z regionu Argolida. Pokud se zajímáte o válečné události (kterými je mimochodem řecká novodobá historie protkaná možná až příliš), nenechte si ujít návštěvu Muzea války. Naprostým světovým unikátem je Muzeum komboloi, které se věnuje vývoji typických řeckých šňůrek s korálky, kterou si muži přehazují v ruce. 

Pokud se budete toulat městem, jistě narazíte na metropolitní chrám, na jehož schodech byl zavražděn první řecký prezident a pokud se po procházce zatoužíte zchladit v moři, je vám k  dispozici hezká městská pláž Arvanitia

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Nafplio)

Řecký klenot Peloponésu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Nafplia

Zájezdy do Nafplia

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nafplio/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024