Olympia: středobod starověkého světa

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11635x

Olympia je místem, kde vznikly olympijské hry, které se zde konaly každé čtyři roky.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Víte, že…

První hry se oficiálně datují do roku 776 př. n. l.?

Když se řekne Olympia, všichni si vybavíme olympijské hry. I ve starověku byl po dobu více než 1 000 let posvátný olympijský okrsek v celém tehdejším světě znám díky nejslavnějším panhelénským (celořeckým) hrám. Vždy jednou za čtyři roky se sem sjížděli sportovci i státníci, čímž se Olympia stala na pár dní středobodem celého starověkého světa. 

Stopy po uctívání božstev byly na tomto místě objeveny sice již v 10. století př. n. l., ale věhlas a význam získávala Olympia až od 8. století př. n. l., kdy se zde začaly pořádat olympijské hry.

Tato zpočátku lokální událost nabývala na významu, což s sebou neslo potřebu dát místu odpovídající reprezentativní vzhled. V archaickém období se začal stávající okrsek rozrůstat o chrám bohyně Héry, který je dnes nejlépe dochovaný ze všech, byla také postavena cvičiště a ubytovny, které musely s každými olympijskými hrami pojmout více a více sportovců. 

V 5. století př. n. l. byl postaven chrám boha Dia, pro který sochař Feidias vytvořil nadrozměrnou sochu nejvyššího z bohů. O století později vyrostlo Fillipeion – votivní stavba věnovaná Filipovi Makedonskému – sjednotiteli Řecka jeho synem Alexandrem Velikým. 

Konec slávy 

Éra Římské říše s sebou přinesla obrovské rozšíření území a s tím i úměrný příliv sportovců a návštěvníků místních posvátných sportovních her. Sláva Olympie byla ukončena v roce 426 n. l. vyhláškou císaře Theodosia II. o zrušení veškerých pohanských posvátných míst a zákazu uctívání pohanských božstev, která byla nahrazena jediným křesťanským Bohem. V Olympii však byly rituály uctívání v tajnosti konány až do poloviny 6. století n. l., kdy ji zemětřesení srovnalo se zemí.

První vykopávky, jež v Olympii v 70. letech 19. století prováděli Němci, odkryly nejdůležitější chrámy a nalezené sochy a vzácné předměty pak byly uloženy v místním muzeu. Konání XI. olympijských her v Berlíně v roce 1936 bylo impulsem k dalším soustavnějším vykopávkám, které prý proběhly na výslovný rozkaz Adolfa Hitlera

Olympia dnes

V dnešní době je Olympia nejen turistickým cílem, ale každé dva roky hraje také svou jedinečnou roli. Na oltáři bohyně Héry totiž sluneční paprsky zapalují přes lupu oheň, který pak putuje do místa konání aktuálních Letních či Zimních olympijských her. 

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/anticka-olympia/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024