Kalavryta: řecké „Lidice“ aneb Po stopách 2. sv. války

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 10. 5. 2019 • Přečteno 821x

Davy turistů se Kalavrytě zatím naštěstí vyhýbají, a tak je možné zde v klidu obdivovat staré kamenné domy.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na PeloponésZobraz zájezdy

Malé městečko ležící na okraji zeleného horského údolí pod pohořím Helmos se v zimních měsících proměňuje v hojně navštěvované lyžařské středisko.

Do horského městečka na severu Peloponésu je možné nejsnáze se dostat od pobřeží, a to strmou ozubnicovou dráhou, která vyjíždí z vesničky Diakopto a vede nádherným kaňonem řeky Vouraikos. Je oblíbeným cílem nejen lyžařů v zimě, ale také místních, kteří do Kalavryty jezdí na výlety či za nákupy.

Krutá pomsta

Památník obětemPamátník obětem

Idylické prostředí však silně kontrastuje s tím, co se zde odehrálo za druhé světové války. Během bojů proti řeckému odboji němečtí vojáci spáchali právě v Kalavrytě jeden z nejbrutálnějších masakrů, aby se pomstili partyzánům, kteří se skrývali v horách.

13. prosince 1943 vyhnali okupanti více než 1 200 kalavrytských mužů ve věku od 14 let na pahorek na kraji města, postříleli je a město pak zapálili. Na místě, kde ke krveprolití došlo, je dnes mohyla, na které jsou slova iríni (mír) a óxi pia polemoi (ne válce), památník se jmény obětí a v kapli hoří olejové lampy za každou z obětí.

Řekové místo chovají v úctě a zachovávají je jako memento neblahých událostí druhé světové války. Každý rok 13. prosince se na paměť obětí koná procesí z městečka na pahorek a ve staré základní škole, která byla za italské okupace přeměna v koncentrační tábor a kam byli umisťováni zajatci z celého Peloponésu, bylo zřízeno Muzeum obětí Kalavryty.

Rezervace zájezdu je jednoduchá a přehledná. Víte přesně, co si objednáváte. Myslíme na každý detail.

Bílá památka

Bílý kostelBílý kostel

Pěší zóna končí na hlavním náměstí, kde stojí velký kostel. Hodiny na levé věži se při požáru, který v roce 1943 založili nacisté, zastavily ve 14.35 a tento čas ukazují dodnes. Uvnitř kostela je 6 bílých sloupů – spolu se základy je to to jediné, co po požáru zbylo z budovy původního kostela, postaveného v 18. století.

Promenáda pod platany

Na hlavní ulici je několik kaváren, taveren a obchodůNa hlavní ulici je několik kaváren, taveren a obchodů

Davy turistů se Kalavrytě zatím naštěstí vyhýbají, a tak je možné zde v klidu obdivovat staré kamenné domy, na jaké natrefíte právě v horských oblastech, a i v létě si užívat příjemného chládku v městě plném zeleně.

Hlavní třída je ve své spodní části lemována kavárnami, cukrárnami a tavernami, výše nad budovou bývalé školy jsou pak lákavé obchůdky s tradičním zbožím (koření, med, olivový olej, těstoviny, čaje, víno, džemy) a suvenýry.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Athén
19. – 22. 3. 2020

To nejlepší z Athén

14 990 Kč
z Prahy

Vyberte si z mých 10 zájezdů

Řecko (Peloponés)

Navštivte kolébku civilizace

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Peloponés

Zobrazit aktuální zájezdy na Peloponés

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kalavryta/

Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaNOVÝ E-BOOK
PLNÝ CHUTI!

Co ochutnat na cestách?
Gastro rady, tipy
a recepty z celého světa..

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!