Kalavryta: řecké „Lidice“ aneb Po stopách 2. sv. války

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 5. 2019 • Přečteno 4101x

Davy turistů se Kalavrytě zatím naštěstí vyhýbají, a tak je možné zde v klidu obdivovat staré kamenné domy.

Vyberte si z našich zájezdů na PeloponésZobrazit zájezdy

Malé městečko ležící na okraji zeleného horského údolí pod pohořím Helmos se v zimních měsících proměňuje v hojně navštěvované lyžařské středisko.

Do horského městečka na severu Peloponésu je možné nejsnáze se dostat od pobřeží, a to strmou ozubnicovou dráhou, která vyjíždí z vesničky Diakopto a vede nádherným kaňonem řeky Vouraikos. Je oblíbeným cílem nejen lyžařů v zimě, ale také místních, kteří do Kalavryty jezdí na výlety či za nákupy.

Krutá pomsta

Památník obětemPamátník obětem

Idylické prostředí však silně kontrastuje s tím, co se zde odehrálo za druhé světové války. Během bojů proti řeckému odboji němečtí vojáci spáchali právě v Kalavrytě jeden z nejbrutálnějších masakrů, aby se pomstili partyzánům, kteří se skrývali v horách.

13. prosince 1943 vyhnali okupanti více než 1 200 kalavrytských mužů ve věku od 14 let na pahorek na kraji města, postříleli je a město pak zapálili. Na místě, kde ke krveprolití došlo, je dnes mohyla, na které jsou slova iríni (mír) a óxi pia polemoi (ne válce), památník se jmény obětí a v kapli hoří olejové lampy za každou z obětí.

Řekové místo chovají v úctě a zachovávají je jako memento neblahých událostí druhé světové války. Každý rok 13. prosince se na paměť obětí koná procesí z městečka na pahorek a ve staré základní škole, která byla za italské okupace přeměna v koncentrační tábor a kam byli umisťováni zajatci z celého Peloponésu, bylo zřízeno Muzeum obětí Kalavryty.

Bílá památka

Bílý kostelBílý kostel

Pěší zóna končí na hlavním náměstí, kde stojí velký kostel. Hodiny na levé věži se při požáru, který v roce 1943 založili nacisté, zastavily ve 14.35 a tento čas ukazují dodnes. Uvnitř kostela je 6 bílých sloupů – spolu se základy je to to jediné, co po požáru zbylo z budovy původního kostela, postaveného v 18. století.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Promenáda pod platany

Na hlavní ulici je několik kaváren, taveren a obchodůNa hlavní ulici je několik kaváren, taveren a obchodů

Davy turistů se Kalavrytě zatím naštěstí vyhýbají, a tak je možné zde v klidu obdivovat staré kamenné domy, na jaké natrefíte právě v horských oblastech, a i v létě si užívat příjemného chládku v městě plném zeleně.

Hlavní třída je ve své spodní části lemována kavárnami, cukrárnami a tavernami, výše nad budovou bývalé školy jsou pak lákavé obchůdky s tradičním zbožím (koření, med, olivový olej, těstoviny, čaje, víno, džemy) a suvenýry.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Peloponés)

Navštivte kolébku civilizace

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Peloponés

Zájezdy na Peloponés

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kalavryta/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024