Carcassonne: středověké pohádkové město na břehu řeky Aude

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2023 • Přečteno 5703x

Je to hrad. A není to hrad. A je to hrad. A není to jedno? Místní by vám řekli, že ne, na své město jsou totiž velmi hrdí. Vstupte!

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Zubaté cimbuří, špičaté věže a široké hradby na vrcholku kopce působí natolik pohádkově, že pro spoustu lidí může Carcassonne představovat prototyp středověkého hradu. On to však není hrad, nýbrž opevněné středověké město, kam ročně zavítají přibližně čtyři miliony návštěvníků.

La Cité: architektonický skvost

Centrum města je kruhového tvaruCentrum města je kruhového tvaru

Staré město, tzv. La Cité, je architektonickým skvostem a důležitým bodem dějin tohoto regionu. Na této strmé skále si budovali opevněná sídla Galové, Římané, Vizigóti i Frankové, ve 13. století byly však původní hradby zdvojnásobeny, když Francie bojovala se Španěly a vnitřně i s Katary, kteří se zde usadili. Když byl Roussillon v roce 1659 připojen k Francii, začal význam města jako pohraniční pevnosti upadat. Hradby se rozpadaly a stavby chátraly až do roku 1844, kdy se objevil na scéně „spasitel“ Viollet le Duc a i přes své kontroverzní rekonstrukce nejen zde město vlastně zachránil.

Centrum města je kruhového tvaru, má dvojité hradby s cimbuřím a 52 kamenných věží se špičatými střechami. Hlavní vstupní brána Porte Narbonnaise vás zavede do vnitřních prostor citadely, do bludiště malých náměstíček a kamenných spletitých uliček. Pokud se chcete kochat krásou místa a chcete utéct turistickému ruchu, kterému se obzvlášť v létě nevyhnete, doporučujeme využít prostor mezi oběma zdmi opevnění, tzv. Les Lices.

Co musíte vidět a neminout

Užijte si prohlídku hradeb i městských zákoutíUžijte si prohlídku hradeb i městských zákoutí

Pokud byste chtěli na hradby, musíte si zaplatit vstup na hradní věž Chateau Comtal. Díky této vstupence se navíc budete moci podívat i do komnat a části opevnění. A co rozhodně za návštěvu stojí, je románsko-gotická bazilika s barevnými okny St-Nazaire, z jejíž věže se vám naskytne asi nejkrásnější pohled na celé Cité. A samozřejmě nevynechejte ani nejstarší most Pont-Vieux, je ze 14. století a je tedy pouze pro pěší, auta na něj nesmí. 

Přes tento most se dostanete do druhé části města Carcassonne, do modernějšího a zábavnějšího Ville Basse. Centrum této části je také ze 13. století, ale díky pozdějšímu rozvoji zde najdete několik krásných staveb z 19. století, fantastickou krytou městskou tržnici s několika zajímavými náboženskými stavbami.

Zajímavostí je, že stejnojmenná desková hra vznikla na počátku nového milénia v Německu a rychle si získala miliony herních fanoušků po celém světě, prodalo se jí už více než 10 milionů.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/carcassonne/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024