10 pařížských NEJ: podivný zákon, strom z 16. století i nejslavnější obraz světa

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 5. 2023 • Přečteno 6862x

Podívejte se s námi na nejzajímavější místa v Paříži, ovšem výjimečnější v tom, že mají svá nej. Jsou největší, nejmenší nebo třeba nejpodivnější svého druhu.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Asi byste našli milion důvodů, proč do Paříže jet, a dva miliony důvodů, proč do Paříže nejet. Každý chce vidět ikony města jako Eiffelovu věž, užít si výhled od Sacré Coeur na Montmartre i město, každý se chce projít po Champs Elysées k Vítěznému oblouku, udělat si fotku u katedrály Notre Dame nebo piknik u Invalidovny. Co ale fotku s nejstarším stromem nebo nejkratší ulicí v Paříži? Víte, jaké tady mají nejzvláštnější povolání nebo jaký nejpodivnější zákon v metropoli platí?

1. Nejstarší strom: The Robinia Tree na Square René Viviani

Nejstarší strom v PařížiNejstarší strom v Paříži

Nejstarším stromem v Paříži je trnovník (lat. Robinia), který byl na náměstí René Viviani zasazen v roce 1601. Jean Robin, který strom zasadil, byl oficiálním královským zahradníkem a jako jeden z prvních evropských botaniků se zajímal o rostliny z amerického kontinentu.

Jean Robin je také autorem botanické zahrady Jardin des Plantes, kam jeho syn vysadil druhý nejstarší strom v Paříži, samozřejmě také trnovník. Strom utrpěl v první světové válce, kdy přišel o část horních větví a podpírat ho musí betonové vzpěry, ale pořád drží a každý rok krásně kvete.

2. Nejzajímavější povolání

Bavilo by vás počítat stromy v Paříži?Bavilo by vás počítat stromy v Paříži?

Možná i díky tomu nejstaršímu stromu mají v Paříži k zeleni velmi vřelý a velmi intenzivní vztah. Proto má město oficiálního počítače stromů. Představte si celý den chodit po Paříži, značit a počítat všechny stromy a stromky, které ve městě rostou a že jich je! Podle posledního sčítání je jich více než 484 000 a další se stále zasazují. Tak co, líbila by se vám taková práce? Nám strašně moc!

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Nejstarší hodiny: Tour de l'Horloge du Palais de la Cité

Objevte nejstarší hodiny ve městěObjevte nejstarší hodiny ve městě

Na rohu ulic Quai de l’Horloge a Boulevard du Palais, schované za stromořadím na fasádě budovy Conciergerie se skrývají nejstarší hodiny ve městě. Hodinová věž byla postavena mezi lety 1350 a 1353 jako nejvyšší věž celého areálu bývalého královského paláce Conciergerie a od roku 1371 na ní visí první městské veřejné hodiny. Na konci 16. století je pozlatili a po Velké francouzské revoluci také výrazně zrenovovali. Takže příště, až se budete pohybovat po ostrově Cité, tak koukejte nahoru!

4. Nejdelší a nejkratší ulice: Rue de Vaugirard a Rue des Degrés

Nejkratší ulice PařížeNejkratší ulice Paříže

Rue de Vaugirard začíná v šestém obvodu u divadla Odéon a končí na Porte de Versailles, to jsou více než čtyři kilometry. Zkuste si někdy projít celou ulici pěšky a krom divadla vás čeká i budova francouzského senátu, několik zajímavých obchodů nebo pařížský Katolický institut, který dodnes vedou řádové sestry karmelitánů.

Naproti tomu máme v druhém obvodu nejkratší ulici ve městě Rue des Degrés, která byla vybudována v polovině 17. století. Pyšní se délkou 5,75 metrů a šířkou 3,3 metrů a prakticky se jedná jen o 14 schodů, které spojují dvě paralelní ulice.

5. Nejstarší most Pont Neuf

Most je rozdělen ostrovem CitéMost je rozdělen ostrovem Cité

Zajímavé je, že se nejstarší most v Paříži se jmenuje v překladu Nový most. Po mnoho století byl Pont Neuf centrem života a obchodu, za Napoleona III. však most prošel rozsáhlou rekonstrukcí a všechny obchody zmizely. Most je rozdělen ostrovem Cité na dvě části, ta delší vede na pravý břeh města k Les Halles a kratší na druhou stranu k Saint-Germain-des-Prés.

6. Největší muzeum umění na světě

Světoznámé muzeum LouvreSvětoznámé muzeum Louvre

Louvre je jednoznačně největším muzeem umění na světě. Neuvěřitelná je stavba samotná, o 72 735 metrů čtverečních, pět pater a tři obrovská křídla se stará na 1600 zaměstnanců. Je zde vystaveno na 35 000 uměleckých děl, další statisíce exponátů ale skrývají muzejní archivy a kolekce. Vyhraďte si na to celý den a prozkoumejte Louvre od sklepení až po nejvyšší patra.

Čtení na podobné témaMuzeum Louvre v Paříži: 10 absolutních nej nejnavštěvovanějšího muzea světaPřečíst

7. Nejslavnější obraz na světě Mona Lisa

Mona LisaMona Lisa

A když už jsme u toho Louvru… Snad nejslavnějším obrazem na světě je Mona Lisa Leonarda da Vinciho. Obraz vznikl na počátku 16. století na objednávku italského obchodníka Francesca del Gioconda, který si chtěl nechat namalovat portrét své ženy Lisy. Dílo je opředeno mnoha nejasnostmi a záhadami, a možná i proto ročně přitahuje miliony návštěvníků. Do Louvru ročně zavítá na sedm milionů lidí.

8. Nejstarší fotografie osoby na světě

 Louis Daguerre, otec fotografieLouis Daguerre, otec fotografie

Louis Daguerre je považován za otce fotografie, a tak se není čemu divit, že první dochovaná fotografie, na které se nacházejí i lidé, byla vyfocena v Paříži. Na fotografii bulváru Temple byla pořízena technikou daguerrotypie, kdy se fotil statický objekt na dlouhé expozici. Jakýkoliv pohyb je tedy rozmazaný a někdy je těžké rozpoznat šmouhy, ale v popředí fotografie je krásně vidět mužská silueta.

9. Největší zvon

Zvon EmmanuelZvon Emmanuel

Největší zvon v Paříži najdeme v katedrále Notre Dame. Zvon s názvem Emmanuel pochází ze 17. století a váží neuvěřitelných 13 tun a je nejstarším a největším z deseti zvonů, které se v katedrále ve dvou věžích nacházejí. Emmanuel je zavěšen v jižní věži a jako jediný původní zvon přežil Velkou francouzskou revoluci. 

10. Nejpřísnější zákon vztahující se k jídlu

Tradiční bagetu ve městě chrání zákonTradiční bagetu ve městě chrání zákon

Ne, není to vtip, Francouzi o jídle nežertují. V Paříži opravdu existuje zákon, kterým je ošetřena kvalita francouzských baget. V zákoně je uvedeno, že pravá francouzská bageta se skládá pouze ze čtyř ingrediencí – z pšeničné mouky, vody, soli a kvasnic.

Čtení na podobné témaBageta: symbol francouzské kultury aneb Kousek pečiva, který si zamilujetePřečíst

Bageta nesmí být zmražena, nesmí obsahovat aditiva a konzervanty a smí se prodávat pouze v tom místě, kde byla upečena. Především právě proto chutná francouzská bageta v Paříži úplně jinak než u nás!

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parizska-nej/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024