Scheveningen: městská část Haagu, kde se snoubí historické památky i turisty oblíbené pláže

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2020 • Přečteno 4334x

Tato část města holandského města Haag, je sídlem nizozemského krále, parlamentu i vlády.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do Den HaaguZobrazit zájezdy

Tato městská část holandského města Haag je sídlem nizozemského krále, parlamentu i vlády. Svou přímořskou polohou však láká nejen za historickými památkami, ale především pro své písečné pláže. Pojďme si dnes tuto zajímavost představit blíže. Je totiž pozoruhodné, jak se kdysi rybářská vesnička, postupem doby, změnila na lázeňskou oblast a později na turistické letovisko. 

Houževnatí rybáři odolávají bouřkám i válečným nájezdům

Místní se živili především rybolovemMístní se živili především rybolovem

První zmínka o této oblasti pochází z konce 13. století. Původními obyvateli byli Anglosasové, dle jiných zdrojů Skandinávci. Ať tak či tak, všichni se živili rybolovem. Když se v 17. století sčítal lid, celá pětina místních uvedla, že jejich hlavním zdrojem obživy je stále rybolov.

To svědčí o dlouhotrvající tradici, kterou zde rybářské řemeslo má. Ačkoli je přímořská lokace jistě užitečná a dává již po staletí obživu místním, čímž podporuje i ekonomický růst, je třeba zmínit i druhou stranu mince. Tou jsou časté záplavy a mohutné bouře, které několikrát město téměř zničilo. V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že jako přístavní oblast stál právě Scheveningen v první linii případných útoků z moře se plavících flotil. 

V období kolem 19. století byla oblast známá jako příměstské lázně, jejich sláva ale po 2. světové válce opadla. Zřejmě za to mohla touha po rychlém rozvoji, snaha přizpůsobit se trhu a vyhovět narůstajícímu počtu turistů. Lázně ztratily svůj klid a pohodu a lázeňské domy nahradily obchůdky a kavárničky pro dovolené chtivé turisty. 

Perla Severního moře, kterou turisté milují

Oblíbené moloOblíbené molo

Zejména obrazy van Gogha proslavily zdejší promenádu, lemující Severní moře. Přes 4 km dlouhá písečná pláž každoročně láká mnoho turistů. Místní se na turistický ruch rychle adaptovali a v období letní sezóny zde otevírají podniky, které jsou po zbytek roku uzavřené.

Nedaleko se nachází přístav, který je kromě turistických lodí využíván k rybolovu a kotvení motorových člunů. Turisté mají v oblibě molo De Pier, což je 400 metů dlouhé molo, které zasahuje daleko do moře. Máte-li chuť na trochu adrenalinu, hned naproti se skáče bungee jumping, klidnějším povahám doporučujeme navštívit muzeum Sea Life. Muzeum, kde můžete, skrze akvária, pozorovat podmořský svět.

Pokud se i během letní dovolené rádi kocháte cizokrajnou architekturou, rozhodně nesmíte minout budovu hotelu Kurhaus. 500 metrů dlouhá budova, z roku 1885, pojme až 2500 návštěvníků a její rozměry dominují celé pláži. Nedaleko najdete i nákupní centrum, kde vedle místních restaurací narazíte i na mnoho zábavních atrakcí.

Další alternativou, kde se na chvíli ukrýt před slunečními paprsky, je Holland Casino. Rozhodně ho nemůžete minout, zvenčí totiž připomíná obří loď. Později byly do stejného duchu upraveny i interiéry.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Den Haag)

Důstojnost i půvab Haagu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Den Haagu

Zájezdy do Den Haagu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/scheveningen/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024