Gevangenpoort v Haagu: středověké vězení, které dnes slouží jako muzeum umění

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 6. 2020 • Přečteno 3379x

Budova byla vstupní bránou, vězením i muzeem. Dodnes je ale hlavně stavbou, kterou na malém náměstí v Haagu rozhodně nepřehlédnete.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do Den HaaguZobrazit zájezdy

Vězeňská brána, jak zní český překlad této památky, kdysi sloužila jako vazba pro vězně, kteří čekali na svůj soud. Zpravidla se jednalo o ty nejhorší zločince páchající ty nejtěžší zločiny. A tak zatímco zločinci skončili neslavně, brána si polepšila. V 18. století se lidé místu přestali vyhýbat, a naopak sem rádi zavítali. A co že stojí za touto razantní změnou? Pojďte se podívat s námi!

Náměstí Buitenhof: dobrá adresa

Náměstí BuitenhofNáměstí Buitenhof

Právě na haagském náměstí Buitenhof se Gevangenpoort nachází. Náměstí je zapsáno na seznamu 100 nejlepších nizozemských památek. V těsné blízkosti s náměstím sousedí rybník Hofvijver a komplex budov Binnenhof, který sloužil jako sídlo mnoha hrabatům a byl dějištěm mnoha politických událostí.

Náměstí bylo postaveno ve 13. století zároveň se stavbou gotického hradu Binnenhof. Jediná cesta, kudy se na náměstí dalo dostat, byla právě brána Gevangenpoort. Druhý vchod byl postaven až v 19. století.

Uspořádání celého náměstí prošlo zásadní proměnou, když v roce 1923 zbourali některé domy a otevřel se tak prostor na náměstí, čímž bylo vyhověno požadavkům na stále rostoucí provoz.

Budovy, které zůstaly stát, mají dnes svá stálá označení, proto není problém dohledat, jaká instituce v jakém čísle sídlí. 

Poznávací znamení? Číslo popisné 33!

Číslo popisné 33Číslo popisné 33

Adresa Buitenhof, číslo popisné 33, patří Gevangenpoortu. Do 13. století sloužila pouze jako vstupní brána k hradu hraběte. V roce 1428 byla stavba využívána jako vazba. A o století později k budově přibyly klasické cely, jak je známe dnes, a také byla přistavěna soudní budova.

Zajímavé je, že trest odnětí svobody nebyl až do 17. století vůbec znám. Takže ti, kteří tu trávili čas v chladných a temných kobkách, si zde neodpykávali trest, ale skutečně na něj teprve čekali. Až když soudy rozhodly o jejich vině, nastoupili na svůj výkon trestu (většinou hrdelní trest, bičování atd.). Do té doby zde byli údajní zločinci tzv. na čekačce. 

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Od vazební věznice až k muzeu

Od roku 1882 se využívají tamní prostory jako muzeumOd roku 1882 se využívají tamní prostory jako muzeum

V roce 1828 vězení osiřelo. Gevangenpoort ztratil svůj význam a přišla na řadu otázka, co dál. Pochopitelně se objevily snahy o demolici, ale díky ministru Thorbeckovi a patriarchovi národní památkové péče Victoru de Stuersovi se podařilo budovu zachovat.

Od roku 1882 se využívají tamní prostory jako muzeum. Dozvíte se zde, v jakých podmínkách vězni žili, budete obeznámeni se zásadními státními milníky, které jsou s místem spjaté, nebo třeba zjistíte, jakých prostředků a nástrojů bylo využíváno pro získávání informací.

Prohlídka je vždy s průvodcem. Kromě pondělí sem můžete zavítat kterýkoliv den, ale pozor, vstupenky si rezervujte online den předem, jinak byste také mohli odejít s nepořízenou.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Den Haag)

Důstojnost i půvab Haagu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Den Haagu

Zájezdy do Den Haagu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gevangenpoort/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024