Binnenhof a obrazárna Mauritshuis: místo, kde se konaly nejdůležitější události v historii Holandska

Markéta Tučná Markéta Tučná, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 2. 2018 • Přečteno 891x

Binnenhof byl postaven ve 13. století a byl původně rezidencí holandského hraběte Florise IV. a jeho syna Viléma II.

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Den HaaguZobraz zájezdy

Tip pro Vás:

Nejhezčí a nejfotogeničtější výhled na Binnenhof a Mauritshuis se nabízí od jezera Hofvijver.

Hlavním městem Nizozemska je sice Amsterdam, ale sídlo nizozemského panovníka, parlamentu a vlády byste zde hledali marně. Holandské politické centrum se totiž nachází v Haagu, třetím největším městě Nizozemska. Vláda i obě komory sídlí přímo uprostřed této metropole v komplexu budov zvaném Binnenhof.

Historické budovy Binnenhofu jsou zajisté nevýznamnější památkou v Haagu a patří mezi místa, která byste neměli minout při jeho návštěvě.

Binnenhof: centrum nizozemské politiky

Binnenhof je místem, kde se konaly nejdůležitější události v historii holandského národa. Zároveň je ale také místem, kde se vytváří budoucnost, jelikož i dnes v historických budovách zasedá vláda a rozhoduje o osudu celého Nizozemí. Binnenhof byl postaven ve 13. století a byl původně rezidencí holandského hraběte Florise IV. a jeho syna Viléma II.

V roce 1446 se holandští vládci rozhodli, že je komplex perfektním místem pro usídlení parlamentu a od té doby, s výjimkou krátkého období v 19. století, jsou budovy centrem nizozemské politiky.

Víme, co děláme. A přes 40.000 spokojených klientů na 3000 zájezdech od roku 2010 je toho důkazem.

Prohlídka parlamentních budov

Nádvoří parlamentních budovNádvoří parlamentních budov

Binnenhofovo nádvoří je obklopeno parlamentními budovami. Překrásné severní křídlo 17. století je i nadále domovem horní komory. Dolní komora se nyní setkává v moderní budově na jižní straně a kancelář předsedy vlády byste našli v jedné z věží přímo u muzea Mauritshuis.

Vyvrcholením komplexu je obnovený rytířský sál Ridderzaal, před nímž stojí zlatá neogotická kašna se sochou krále Viléma II. Procházet se po nádvoří a obdivovat překrásnou architekturu můžeme zdarma. Pokud byste se však chtěli podívat i do parlamentní sněmovny a senátu, musíte využít prohlídku s průvodcem za poplatek.

Ridderzaal – Rytířský sál

Ridderzaal neboli Rytířský sál je dominantou nádvoří v Binnenhofu. Jedná se o nejstarší stavbu v komplexu, jelikož pochází z 13. století a je postavena v gotickém stylu. Tato impozantní kamenná stavba s věžemi a věžičkami sloužila kdysi jako Velká síň hradu. Dnes je Ridderzaal vyhrazen pro zvláštní příležitosti týkající se nizozemské monarchie a parlamentu. Pořádají se zde královské recepce, konference, státní obřady a každoroční projevy monarchů.

Mauritshuis – domov holandského malířství

MauritshuisMauritshuis

Muzeum umění Mauritshuis je domovem nejlepšího holandského malířství, většinou z období „zlatého věku“. Původně byla budova muzea ze 17. století sídlem hraběte Johana Mauritse.

V budově klasicistního stylu můžeme obdivovat jejich slavná mistrovská díla, například obraz „Dívka s perlovou náušnicí“ či „Pohled na Delf“ od umělce Johannese Vermeera, „Anatomická lekce dr. Nicolase Tulpa“ od Rembrandta nebo obraz „Mladý býk“ od Pauluse Pottera. Obrazárna sousedí s vládním komplexem Binnenhof, takže se nemůže stát, že byste ji při své procházce minuli.

Markéta Tučná

Markéta TučnáExpert Radynacestu.cz

Cestování znamená nekonečnou svobodu, dobrodružství a nezapomenutelné zážitky, které zůstanou ve vzpomínkách celý život.

Holandsko / Nizozemsko (Den Haag)

Důstojnost i půvab Haagu

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Den Haagu

Zobrazit aktuální zájezdy do Den Haagu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/binnenhof-a-obrazarna-mauritshuis/Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!