Binnenhof a obrazárna Mauritshuis: místo, kde se konaly nejdůležitější události v historii Holandska

Markéta Tučná Markéta Tučná, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 2. 2018 • Přečteno 3799x

Binnenhof byl postaven ve 13. století a byl původně rezidencí holandského hraběte Florise IV. a jeho syna Viléma II.

Vyberte si z našich zájezdů do Den HaaguZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

Nejhezčí a nejfotogeničtější výhled na Binnenhof a Mauritshuis se nabízí od jezera Hofvijver.

Hlavním městem Nizozemska je sice Amsterdam, ale sídlo nizozemského panovníka, parlamentu a vlády byste zde hledali marně. Holandské politické centrum se totiž nachází v Haagu, třetím největším městě Nizozemska. Vláda i obě komory sídlí přímo uprostřed této metropole v komplexu budov zvaném Binnenhof.

Historické budovy Binnenhofu jsou zajisté nevýznamnější památkou v Haagu a patří mezi místa, která byste neměli minout při jeho návštěvě.

Binnenhof: centrum nizozemské politiky

Binnenhof je místem, kde se konaly nejdůležitější události v historii holandského národa. Zároveň je ale také místem, kde se vytváří budoucnost, jelikož i dnes v historických budovách zasedá vláda a rozhoduje o osudu celého Nizozemí. Binnenhof byl postaven ve 13. století a byl původně rezidencí holandského hraběte Florise IV. a jeho syna Viléma II.

V roce 1446 se holandští vládci rozhodli, že je komplex perfektním místem pro usídlení parlamentu a od té doby, s výjimkou krátkého období v 19. století, jsou budovy centrem nizozemské politiky.

Prohlídka parlamentních budov

Nádvoří parlamentních budovNádvoří parlamentních budov

Binnenhofovo nádvoří je obklopeno parlamentními budovami. Překrásné severní křídlo 17. století je i nadále domovem horní komory. Dolní komora se nyní setkává v moderní budově na jižní straně a kancelář předsedy vlády byste našli v jedné z věží přímo u muzea Mauritshuis.

Vyvrcholením komplexu je obnovený rytířský sál Ridderzaal, před nímž stojí zlatá neogotická kašna se sochou krále Viléma II. Procházet se po nádvoří a obdivovat překrásnou architekturu můžeme zdarma. Pokud byste se však chtěli podívat i do parlamentní sněmovny a senátu, musíte využít prohlídku s průvodcem za poplatek.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Ridderzaal – Rytířský sál

Ridderzaal neboli Rytířský sál je dominantou nádvoří v Binnenhofu. Jedná se o nejstarší stavbu v komplexu, jelikož pochází z 13. století a je postavena v gotickém stylu. Tato impozantní kamenná stavba s věžemi a věžičkami sloužila kdysi jako Velká síň hradu. Dnes je Ridderzaal vyhrazen pro zvláštní příležitosti týkající se nizozemské monarchie a parlamentu. Pořádají se zde královské recepce, konference, státní obřady a každoroční projevy monarchů.

Mauritshuis – domov holandského malířství

MauritshuisMauritshuis

Muzeum umění Mauritshuis je domovem nejlepšího holandského malířství, většinou z období „zlatého věku“. Původně byla budova muzea ze 17. století sídlem hraběte Johana Mauritse.

V budově klasicistního stylu můžeme obdivovat jejich slavná mistrovská díla, například obraz „Dívka s perlovou náušnicí“ či „Pohled na Delf“ od umělce Johannese Vermeera, „Anatomická lekce dr. Nicolase Tulpa“ od Rembrandta nebo obraz „Mladý býk“ od Pauluse Pottera. Obrazárna sousedí s vládním komplexem Binnenhof, takže se nemůže stát, že byste ji při své procházce minuli.

Markéta Tučná

Markéta TučnáExpert Radynacestu.cz

Cestování znamená nekonečnou svobodu, dobrodružství a nezapomenutelné zážitky, které zůstanou ve vzpomínkách celý život.

Holandsko / Nizozemsko (Den Haag)

Důstojnost i půvab Haagu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Den Haagu

Zájezdy do Den Haagu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/binnenhof-a-obrazarna-mauritshuis/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024