Grote Kerk v Haagu: cihlový kostel s klenutými stropy láká k výhledu na celé město

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2020 • Přečteno 2458x

Kostel je spolu s Binnenhofem nejstarší budovou ve městě.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do Den HaaguZobrazit zájezdy

Grote Kerk neboli Velký kostel získal své jméno po své věži. Jedna z nejstarších městských staveb byla svědkem mnoha významných křtů a politických sňatků. Decentně zdobený interiér láká i ty nejzarytější odpůrce církevních svatostánků, tak se nenechejte přemlouvat a vydejte se s námi poznat Grote Kerk. 

Haag není jen město businessu a politiky

VarhanyVarhany

Třetí největší holandské město je zároveň domovem většiny důležitých státních organizací, vždyť zde sídlí místní panovník, parlament i vláda. Pomineme-li ale jeho důležitost ve věcech státních a nebudeme si všímat ani jeho významu na poli mezinárodní politiky, zbyde nám dostatek prostoru prozkoumat jeho kulturní stránku.

Jednoznačně turisticky nejlákavější, architektonicky zajímavou památkou je Binnenhof. Tento komplex budov, kde v současnosti sídlí vláda a parlament, pochází z 13. století a od počátku až do současnosti je v samém centru všeho dění. Slavná je také obrazárna Mauritshuis. Tuto pomyslnou trojici oblíbených památek uzavírá kostel Grote Kerk, a právě o něm bude dnešní povídání. 

Velký kostel sv. Jakuba vás vítá

Zdobný interiérZdobný interiér

Budova je spolu s Binnenhofem nejstarší budovou ve městě. Jeho základy byly položeny ve 13. století, kdy zde postavili dřevěnou kapli ve tvaru kříže, aby jasně demonstroval katolicismus. Ten ale zanikl o 2 století později, kdy budovu přestavěli na halovou stavbu, v té době první svého druhu, právě díky tomu se pak vžilo označení haagský typ pro podobné budovy.

V roce 1420 přibyla kostelu šestistranná věž, zprvu užívaná jako vojenská pozorovatelna. Ačkoli je celý kostel gotický, tato část je renesanční a špice věže novogotická. Teprve v 15. století, po rozsáhlé rekonstrukci, která následovala po ničivém požáru o století dříve, dosáhl kostel současných rozměrů. 

Kostelní věž byla domovem četných zvonů, všechny, kromě jediného, ale odnesli v době německé okupace. Ten poslední byl totiž natolik velký, že jej nezvládli vynést ven. Jako jediný tedy zůstal původní, všechny ostatní jsou novější. Dohromady ale tvoří soustavu 51 zvonů, čímž vytváří největší nizozemskou kostelní zvonkohru.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Na návštěvě se pokocháte výhledem i protáhnete nohy

Vyhlídková věžVyhlídková věž

Prohlídky pro veřejnost probíhají vždy o víkendech v 13.00 a 15.00, za poplatek 6 eur vás průvodce doprovodí až na samotný vrchol věže. Ale pozor, musíte vyšlapat přesně 288 schodů, nahoře vás ale čeká krásný výhled na celý Haag.

Protože mají ale prohlídky omezenou kapacitu, doporučujeme si vstupenky zakoupit online. V současnosti je kostel majetkem církve, ta ale úzce spolupracuje s městem i kulturními nadacemi. Často je proto kostel dějištěm nejrůznějších výstav, koncertů a jiných kulturních akcí.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Den Haag)

Důstojnost i půvab Haagu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Den Haagu

Zájezdy do Den Haagu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/grote-kerk/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024