Top 5 království levandule: Kde si užít voňavá a podmanivá levandulová pole?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 3. 2019 • Přečteno 19675x

Omamná i uklidňující vůně levandule, její blahodárné zdravotní účinky a podmanivá krása levandulových nařádkovaných polí. Kam za ní?

Vyberte si z našich zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Milujete-li levanduli a její všestranné využití, začtěte se do knihy Levandule od A. Ponešové a L. Tréglové. Levandule je věda.

Levandule krásně voní, léčí, pomáhá a hřeje na duši. A také je na ni božský pohled, zvlášť tam, kde se jí daří a kde temně fialová levandulová pole září a omamně voní do daleka. Prim hraje francouzská Provence, ovšem za kouzelnými levandulovými poli se můžete vydat i jinam. Přijměte pozvání do levandulového světa a pojďte si společně přivonět.

Levandule je aromatická léčivá rostlinka, která voní čistotou a odpočinkem. Stala se symbolem místa, kde je dobře. Používá se v aromaterapii, v kosmetice i v kuchyni, miluje slunce a její blahodárné účinky jsou široké. Zadíváte-li se na ni navíc v době jejího největšího rozkvětu, tedy na začátku léta, budete krásou této „královny bylinek“ učarováni.

1. Provence: tady je levandule doma

Opatství Sénanque v Provence Opatství Sénanque v Provence

Levandule = Provence. O tom není pochyb. Jihofrancouzský region Provence je místem, kde je levandule doma. Roste tu v dlouhých řadách na polích i volně v přírodě. Nádherný pohled na nekonečná fialová levandulová pole si vychutnáte zejména v cisterciáckém opatství Sénanque, kde se o levandulová pole starají tamější mniši.

Nejen levandule je bylinkou, která se na jihu Francie pěstuje a hojně používá i v kuchyni. Tymián, rozmarýn, dobromysl a další bylinky spolu s levandulí tvoří směs oblíbeného provensálského koření.

2. Maďarský poloostrov Tihany voní na dálku

Levandule u maďarského Balatonu  Levandule u maďarského Balatonu

V Maďarsku se levandulový ráj rozprostírá na poloostrově Tihany, vyčnívajícím do Balatonu. V létě, kdy je levandule ve svém největším rozkvětu, se na Tihany koná i tradiční každoroční levandulový festival, doprovázený řadou kulturních akcí. Tou dobou je umožněn i samosběr levandule.

Ochutnejte tu i pochoutky s příchutí levandule: sušenky, džemy nebo zmrzlinu. Na výborný levandulový dort si zajděte do cukrárny Bergmann v Balatonfüredu.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

3. Bulharské údolí růží a levandulový olej

Levandulová pole v Bulharsku Levandulová pole v Bulharsku

Bulharsko se v poslední době stává jedním z předních výrobců levandulového oleje na světě. Rostlinka s omamnou vůní se tu pěstuje zejména v Růžovém údolí (Rozova dolina) ve středu země, nedaleko Plovdivu.

Oblast je vyhlášená díky růžovým plantážím a produkci toho nejkvalitnějšího růžového oleje na světě. Levanduli se v Bulharsku daří, protože je pěstována v místech, kde většinu léta praží slunce a déšť je velmi vzácný.

Levandulový olej má léčebné, dezinfekční i zklidňující účinky. Až nebudete moci usnout, nakapejte si pár kapek na polštář. Přidejte ho do vany, až vás bude čekat chvilka odpočinku, nebo ho zkuste vdechovat, až vás překvapí rýma.

4. Západní Sussex: Provence na jihu Anglie

Blahodárný levandulový olej Blahodárný levandulový olej

Tipli byste si, že se levanduli bude dařit i v jižní Anglii? Důkazem toho jsou rozlehlá levandulová nařádkovaná a na dálku vonící pole v hrabství Západní Sussex, která od roku 2002 obhospodařuje místní farma Lordington Lavender.

Přijedete-li v době, kdy jsou umožněny návštěvy, budete si tu připadat, jako byste se rázem ocitli v jihofrancouzské Provence.

Doprovodný prodej levandulových produktů je na levandulových farmách samozřejmostí. Z malého množství levandule si připravte čaj, má výborné účinky při zažívacích potížích.

5. Léčivá levandule „za humny“

Levandule lékařská Levandule lékařská

Za omamnou vůní levandule nemusíte nutně jezdit do zahraničí, malé rodinné levandulové farmy v České republice vás přivítají s otevřenou náručí. Poohlédněte se po nich v okolí svého bydliště anebo se vydejte třeba do Staroviček na jižní Moravě, do Bezděkova u Úsova – do oblasti, kde úrodná Haná pomalu začíná přecházet v Zábřežskou pahorkatinu, nebo do Židovic pod horu Říp.

Mimochodem věděli jste, že pravlastí levandule lékařské je Persie, odkud se bylinka dále rozšířila do Řecka i do Římské říše? Tam sloužila k provonění vody ve veřejných lázních a díky tomu získala své pojmenování. Lavare totiž znamená mýt se.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. května

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 43 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. dubna

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-5-kralovstvi-levandule-kde-si-uzit-vonava-a-podmaniva-levandulova-pole/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024